Uwaga na kleszcze! Objawy boreliozy

Lato to okres, gdy chętnie przebywamy poza domem, na łonie natury. Spacery po lesie czy parku mogą być naprawdę przyjemne, ale bywa, że kończą się tragicznie. Dlaczego? Otóż to właśnie czas, gdy w mocno zadrzewionych miejscach pojawiają się kleszcze przenoszące niebezpieczną chorobę – boreliozę. Jakie są objawy boreliozy? I jak się przed nią uchronić?

Borelioza – czym jest?

Borelioza, inaczej mówiąc choroba z Lyme, to choroba przenoszona przez kleszcze. Wywołują ją bakterie zwane „Borrelia burgdorferi”, obecne właśnie w jelitach kleszczy. Odkrycia tego dokonał Willy Burgdorfer w roku 1982, stąd też nazwa tej bakterii. Niestety każdego roku dziesiątki osób zostaje zarażonych, a nierozpoznane odpowiednio wcześnie objawy boreliozy mogą skutkować nawet śmiercią. Dlatego tak istotne jest, by wiedzieć, jak dochodzi do zarażenia oraz czym się objawia choroba we wczesnym stadium. Rozpoznanie boreliozy nie należy do najłatwiejszych zadań, gdyż objawy mogą być bardzo zróżnicowane.

Objawy boreliozy

Najczęstszym sygnałem, że mogło dojść do zarażenia jest charakterystyczne pierścieniowate zaczerwienienie na skórze wokół miejsca, w które ukłuł nas kleszcz. Może się pojawić w pierwszych dniach lub tygodniach od ugryzienia. Objaw ten zaobserwowano mniej więcej u 40-60% zarażonych.objawy boleriozy

objawy boreliozyWe wczesnym etapie rozwoju choroby mogą pojawić się także zmęczenie, bóle głowy, podwyższona temperatura ciała. Są to dość ogólne i niejednoznaczne objawy, przez co bywają ignorowane. Później pojawiają się porażenie nerwu twarzowego, konkretnie połowy twarzy, rzadziej zapalenie stawu kolanowego, problemy sercowe, zapalenie opon mózgowych. Nie ma żadnego szczepienia przeciwko boreliozy, dlatego ważne jest, by unikać kontaktu z kleszczami. Jak to robić?

Jak się chronić przed boreliozą?

Jeżeli wybieramy się do lasu czy innego miejsca, gdzie możemy spotkać kleszcze, ubierzmy się w taki sposób, by nie miały szansy nas pokłuć. Unikajmy szerokich kołnierzy, odkrytych nóg i stóp. Warto też stosować ogólnodostępne środki odstraszające owady, także kleszcze. A po każdym powrocie z takiej przechadzki dokładnie sprawdźmy ciało swoje i swoich bliskich, zwłaszcza w mało widocznych miejscach, na przykład za uszami, na skórze głowy czy w okolicach miejsc intymnych.objawy boreliozy Dzięki temu, nawet jeśli znajdziemy kleszcza, możemy bardzo szybko się go pozbyć i w ten sposób uchronimy się przed zarażeniem boreliozą. Więcej informacji na temat tej choroby i leczenia znajdziecie TUTAJ.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz