Narastające długi są poważnym problemem dla wielu osób, które nie mają możliwości spłacania swoich zobowiązań regularnie. W takiej sytuacji warto podjąć oddłużanie. Co dokładnie znajduje się pod tym terminem? Jak prowadzi się oddłużanie? Sprawdź najważniejsze informacje na jego temat!
Co to jest oddłużanie?
Termin jak oddłużanie jest związany z pozbywaniem się długów. Do tego celu stosowane są zróżnicowane metody, które są dobierane w zależności od wielkości długów oraz od tego, jak bardzo są one przeterminowane.
Dzięki oddłużaniu osoba zadłużona może pozbyć się swoich problemów z zalegającymi należnościami i zacząć znów żyć spokojnie.
Kompleksowe oddłużanie Częstochowa – w procesie oddłużania można skorzystać z pomocy specjalistycznych kancelarii prawnych, które zapewniają wtedy pełną i profesjonalną obsługę.
Metody oddłużania
Oddłużanie może być przeprowadzone różnymi metodami. Najczęściej w tym celu stosowane są poniższe:
1. Kredyty konsolidacyjne
Kredyt konsolidacyjny jest rodzajem kredytu, który ma na celu spłacenie dotychczasowych długów oraz zasępienie ich jednym kredytem łatwiejszym w spłacie.
Oddłużenie polega wtedy na zmniejszeniu wysokości wszystkich rat przy jednoczesnym wydłużeniu czasu spłaty. Oznacza to wprawdzie większe koszty, jednak pozwala na pozbycie się problemów z trudną spłatą wielu należności, na przykład z innych kredytów, pożyczek, kart kredytowych.
Zastosowanie tego typu oddłużenia możliwe jest w przypadku długów nieprzeterminowanych, czyli takich, które dotychczas spłacane były terminowo.
2. Upadłość konsumencka
Polskie przepisy umożliwiają obecnie skorzystanie z upadłości konsumenckiej. Polega ona na ogłoszeniu upadłości przez osobę fizyczną, która ma przeterminowane długi i jest niewypłacalna przez co najmniej 3 miesiące.
Na skutek upadłości konsumenckiej możliwe jest ustalenie planu spłaty wierzycieli oraz ich spłata prowadzona przez syndyka lub sędziego-komisarza. Czas spłaty zadłużeń rozkładany jest na 36 miesięcy, przy czym w przypadku dłużników, którzy umyślnie doprowadzili do zadłużenia, okres ten wydłużany jest do maksymalnie 7 lat.
W określonych przypadkach, gdy dłużnik nie ma majątku i nie jest w stanie regulować zobowiązań ze względu na brak wpływów, możliwe jest umorzenie zadłużenia.
Jak łatwiej pozbyć się długów?
Osoby zadłużone mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy kancelarii prawnych, które zajmują się sprawami oddłużeniowymi i upadłościowymi.
Pomoc prawnika z dużym doświadczeniem pomoże w przejściu całej procedury i łatwiejszym pozbyciu się długów, by rozpocząć nowe życie bez ciążących zobowiązań.
Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.
ul. Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa
Tel.: 883 615 777 / biuro@doboszkancelaria.pl
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz