Pierwsze danie niemowlaka

Cześć Kochani!

Chociaż własnych dzieci nie mam, interesuję się trochę pielęgnowaniem niemowlaków i ich żywieniem. To wiedza, którą powinna posiąść każda przyszła matka i właściwie każda kobieta. Pierwsze danie niemowlaka to swego rodzaju święto zarówno dla dziecka, jak i matki. Odstawione od piersi, czeka na wartościowe posiłki, które pozwolą mu się prawidłowo rozwijać.

Pierwsze danie niemowlaka – delikatne i pożywne

pierwsze danie niemowlaka
Pierwsze danie niemowlaka powinno zostać przygotowane z ekologicznych produktów, mieć płynną konsystencję i delikatny smak.

Żywienie niemowląt to poważna sprawa. Żołądek takiego maleństwa nie funkcjonuje tak jak żołądek chociażby przedszkolaka, więc trzeba bardzo uważać, żeby nie podać mu do jedzenia czegoś, co mogłoby mu zaszkodzić. Trzeba mieć na uwadze też to, że niemowlak nie jest w stanie pogryźć żadnego pokarmu, więc początkowo w jego jadłospisie będą przeważać pokarmy płynne. Zatem jakie powinno być pierwsze danie niemowlaka? Na początku powinny to być posiłki, w których przeważa mleko, ponieważ dziecko jest przyzwyczajone do jego smaku i wartości odżywczych. Z czasem można na smak podawać mu inne posiłki, w tym płyny, na przykład soki. Sok w konsystencji przypomina mleko matki, więc niemowlę z pewnością sobie z nim poradzi. Istotne jednak jest to, z czego sok jest przygotowany. Na pewno nie może to być produkt sklepowy. Są w nim dodatki, które mogłyby zaszkodzić maleństwu. Powinniśmy go przygotować sami, bez dodatku cukru i przypraw.

przecier
Pierwszym daniem niemowlaka może być przecier z marchwi.

A z czego go przyrządzić? Na pewno tylko z jednego składnika. Nasze dziecko dopiero zacznie oswajać się ze smakami, poza tym w ten sposób łatwiej ustalić, jaki produkt uczula maleństwo. Unikajmy owoców cytrusowych, gdyż zawarty w nich kwas może podrażnić delikatny układ pokarmowy dziecka. Zanim jednak zdecydujemy się na sok, nauczmy nasze niemowlę pić przegotowaną wodę w niewielkich ilościach. Decydując się na rozszerzenie diety niemowlaka, nie wprowadzajmy zbyt wielu produktów naraz. Zwykle dobrze jest zwiększać ich liczbę co tydzień, aby dziecko przywykło do nowych smaków. Więcej o żywieniu dzieci można przeczytać TUTAJ.

Pozdrawiam,
D.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz