Rola układu pokarmowego w organizmie

Układ pokarmowy to jeden z najważniejszych i jednocześnie najbardziej złożonych układów w naszym organizmie. Odpowiada za trawienie pokarmu i transport substancji odżywczych do krwi. Dzięki temu możemy być zdrowi, jeśli tylko zdrowo się odżywiamy. A jaka jest budowa układu pokarmowego? I jak o niego dbać we właściwy sposób?

Budowa układu pokarmowego i jego działanie

Cały układ pokarmowy odpowiada za różne etapy przyjmowania, trawienia, przyswajania i wydalania pokarmu. Na każdym etapie odbywają się ważne procesy, bez których nie byłoby możliwe przyjmowanie pokarmów i płynów. Budowa układu pokarmowego obejmuje poszczególne elementy, które są ze sobą połączone i dzięki temu mogą ze sobą współpracować. Pierwszy proces ma miejsce już w naszej jamie ustnej, gdzie to spożywany pokarm ulega rozdrobnieniu. Taki kęs trafia w dalszą drogę przez nasze gardło i przełyk wprost do żołądka. Podczas jedzenia, zwłaszcza szybkiego może dojść do zakrztuszenia pokarmem, gdyż gardło to wspólny element układu pokarmowego i oddechowego. Gdy więc połykany pokarm trafi do układu oddechowego, dochodzi do zakrztuszenia.

budowa układu pokarmowego
Budowa układu pokarmowego.

Żołądek to miejsce, w którym następuje proces trawienia. Gruczoły żołądkowe wytwarzają do tego celu potrzebne enzymy, mianowicie kwas solny i pepsynę, które przygotowują pożywienie do dalszego strawienia. Kolejny etap ma miejsce w jelicie cienkim, gdzie z kolei pokarm poddany jest działaniu enzymów z trzustki i wątroby. Na koniec resztki pokarmowe, które nie zostały strawione, trafiają do jelita grubego w celu ich wydalenia z organizmu.

Znaczenie procesu trawienia

Sam proces trawienia pokarmu jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Co więcej, gdy przebiega nieprawidłowo, możemy dostrzec u siebie szereg dolegliwości sygnalizujących o tym. Należą do nich zaparcia i inne problemy z wypróżnianiem, nadkwaśność, zgaga czy wzdęcia. Mogą pojawić się też nudności i wymioty przy ostrej niestrawności.

budowa układu pokarmowego
Zła dieta może spowodować problemy trawienne, na przykład ból brzucha, zgagę lub wzdęcia.

Jak więc dbać o swój układ pokarmowy? Jak wspomnieliśmy na wstępie, znaczenie ma to, w jaki sposób się odżywiamy. Jeśli zbyt często dostarczamy naszemu żołądkowi pokarmy tłuste i ciężkostrawne, może dojść do jego przeciążenia i niestrawności. Dlatego nasza dieta powinna być lekka, bogata w warzywa i owoce oraz urozmaicona. Nasz żołądek z pewnością będzie pracował lepiej, jeśli o niego zadbamy.

Więcej na temat układu pokarmowego przeczytacie także TUTAJ.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz