Jak się objawia niedobór sodu?

Sód to ważny kation przestrzeni pozakomórkowej w naszym organizmie. Niedobór sodu, nazywany również hiponatremią, może powodować poważne choroby związane ciśnieniem lub układem nerwowym. Jak więc rozpoznać, że cierpimy na hiponatremię? I jak temu zapobiegać?

Niedobór sodu – objawy i rozpoznanie

Rodzaj i nasilenie objawów zależne jest od tego, jak duży niedobór sodu w organizmie występuje. Trzeba się zatem liczyć, że objawy będą się z czasem nasilać, jeżeli nic z tym nie zrobimy w odpowiednim momencie. Do najważniejszych objawów zaliczamy:

zmęczenie;
kłopoty z koncentracją;
bóle głowy;
nudności;
rozdrażnienie.

Jak widać, objawy te są bardzo niecharakterystyczne, zatem czasami ciężko je rozpoznać i powiązać z niedoborem sodu. Dlatego z czasem mogą pojawić się inne dolegliwości, takie jak:

ból;
skurcze i drżenie mięśni;
w skrajnym przypadku drgawki i śpiączka.

niedobór sodu
Jednym z częstych objawów niedoboru sodu jest ból głowy i rozdrażnienie.
niedobór sodu
Niedobór sodu zwiększa ryzyko porażenia słonecznego.
niedobór sodu
Innym objawem niedoboru sodu jest przemęczenie i problemy z koncentracją.

Podstawowym badaniem wykonywanym w celu diagnostyki hiponatremii jest oznaczenie poziomu sodu w surowicy. Prawidłowy poziom sodu mieści się w granicy 135-145 mmol/L. Kiedy poziom ten jest niższy, można już mówić o hiponatremii, niemniej postawienie ostatecznej diagnozy wymaga wykonania dodatkowych badań, na przykład oznaczenie osmolalności osocza i moczu oraz oznaczenie stężenia sodu w moczu. Konieczne może się tez okazać wykonanie badania czynności hormonalnej tarczycy i kory nadnerczy.

niedobór sodu
Aby stwierdzić hiponatremię, należy wykonać badanie stężenia sodu w surowicy.

Leczenie hiponatremii

Leczenie polega na stopniowym i bardzo ostrożnym uzupełnianiu poziomu sodu. Na względzie trzeba mieć współistniejące choroby pacjenta, a także stopień niedoboru sodu. Podczas leczenia trzeba też monitorować postępy poprzez regularne badanie stężenia sodu we krwi.

niedobór sodu
Zbyt niski poziom sodu w organizmie może przyczynić się do chorób serca czy układu nerwowego.

Więcej informacji na temat niedoboru i nadmiaru sodu można znaleźć TUTAJ.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz