Co wybrać dla dziecka – rolki czy wrotki dla 6-latka?

Dzieci coraz częściej chcą spędzać czas aktywnie, a jak pogoda dopisuje, to można to wykorzystać. Przygodę z wrotkami czy rolkami można zacząć bardzo wcześnie. To może sprawić, że dziecko „złapie bakcyla”, co zaowocuje nowym hobby lub nawet stanie się kiedyś sposobem na życie. W końcu wyczynowa jazda na deskorolce stała się jedną z dyscyplin na Igrzyskach Olimpijskich. Co więc wybrać dla 6-lata, jeżeli chce zacząć naukę jazdy?

Rolki czy wrotki – co wybrać dla 6-latka?

Wiosna, lato, a nawet wczesna jesień, to dobre pory roku na to, by zacząć naukę. W niektórych miastach są jeszcze specjalne tory do jazdy na rolkach czy wrotkach, ale to dalej rzadkość. Tutaj więc przygodę z rolkami dobrze zacząć w ciepłych miesiącach. Rolki i wrotki to nie tylko sposób na aktywne spędzanie czasu z rodzicem lub rówieśnikami. To jednocześnie sposób na poprawę kondycji fizycznej oraz rozwój grafomotoryczny. Jazda na rolkach i wrotkach może być z początku trudnym wyzwaniem dla dziecka, ale podczas niej współpracuję obie półkule mózgu. To wspomaga rozwój grafomotoryczny dziecka i jego postawę już podczas jazdy. Trzeba też uświadomić dziecko, że na początku nauki będą zdarzały się upadki. To nieuniknione i rodzic czy opiekun powinien być tego świadom. Trzeba więc kupić odpowiednie do wieku ochraniacze oraz kask, a do tego zawsze być blisko dziecka. To może się szybko zniechęcić, ale kiedy tylko jazda zacznie mu wychodzić, to powinno się zmienić.

Wrotki – dobre na start!

Jeżeli dziecko dopiero zaczyna naukę jazdy, to lepszym pomysłem będzie wybór wrotek. Sama technika jazdy jest zbliżona, ale sam wygląd wrotek daje większe poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Dzięki temu można założyć, że upadek będzie mniej prawdopodobny, a takie założenie przekłada się na większą otwartość podczas jazdy. Kiedy dziecko już opanuje podstawy jeżdżenia na wrotkach, zamiana ich na rolki i przyzwyczajenie się do „nowej wersji” zajmie zdecydowanie mniej czasu.

O czym pamiętać?

Wybierając pierwsze wrotki czy rolki trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z najważniejszych będzie dobrze dopasowany but. Ten ma stabilizować nogę w kostce i ma to robić bardzo dobrze. Tutaj nie powinno się iść na skróty. But powinien mieć także miękkie podbicie, ale sztywną cholewkę. W razie wypadku ma stabilizować kostkę tak, by ta się nie uszkodziła. Taka kontuzja już na pewno zniechęci dziecko do dalszych prób. Początkujący wrotkarz powinien także wybrać wrotki, które będą miały miękkie kółka. Wprawdzie takie kółka ścierają się o wiele szybciej i trudno na nich rozwinąć duże prędkości, to do nauki są odpowiednie. Twarde kółka sprawią, że każda nierówność będzie odczuwalna. Wybierając pierwsze wrotki warto także zwrócić uwagę na to, jak wyprofilowane są same kółka. Jeżeli są one zupełnie płaskie, przyczepność wrotek będzie lepsza. Jeżeli jednak kółka są „ścięte”, będą nadawały się do szybkiej jazdy. Dlatego do nauki najlepiej wybrać miękkie kółka bez żadnego profilowania. Nauka jazdy na wrotkach powinna być przede wszystkim dobrą zabawą i o tym także warto pamiętać.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz