Wypadanie włosów u kobiet to problem nie tylko natury estetycznej. Ilość przyczyn, jakie mogą na to wpływać pokazuje, że często jest to objaw jakichś problemów zdrowotnych bądź hormonalnych. W niektórych przypadkach powody są proste i łatwe do usunięcia, na przykład brak niektórych witamin, ale gdy zwykłe wypadanie włosów przeradza się w łysienie, sprawa staje się o wiele poważniejsza i bardziej skomplikowana. Dlaczego więc kobietom wypadają włosy? Czym jest łysienie androgenowe u kobiet? I jak można wzmocnić włosy?
Wypadanie włosów u kobiet – najczęstsze przyczyny
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, wypadanie włosów u kobiet może mieć bardzo różne, mniej lub bardziej poważne przyczyny. Najczęstszym powodem są niedobory pewnych witamin odpowiadających za zdrowe i mocne włosy. Inne to nieprawidłowa pielęgnacja włosów oraz sposób ich uczesania. Jeżeli na przykład bardzo często nosimy włosy w ciasnym upięciu, cebulki ulegają osłabieniu, przez co włosy zaczną wypadać. Podobny wpływ na stan naszych włosów może mieć częste tapirowanie, farbowanie, używanie kosmetyków obciążających włosy, na przykład mocnych lakierów do włosów, częste suszenie gorącym powietrzem lub prostowanie włosów itd. Zanim więc stwierdzimy, że przyczyna problemy leży gdzie indziej, upewnijmy się, że we właściwy sposób traktujemy nasze włosy.
Wypadające włosy u kobiet powodujące nawet łysienie to o wiele poważniejsza sprawa. Najczęściej powodem jest nieprawidłowo działająca gospodarka hormonalna, a konkretnie spadek poziomu estrogenów. Taka sytuacja może mieć miejsce po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, po przebytej ciąży, a także w trakcie lub tuż po menopauzie.
Łysienie androgenowe u kobiet
Innym schorzeniem hormonalnym powodującym wypadanie włosów u kobiet jest łysienie androgenowe. To skutek nadmiernej reakcji jednostki mieszkowo-włosowo-łojowej na podwyższone stężenie androgenów we krwi. W efekcie następuje zjawisko miniaturyzacji mieszków włosowych, a także rozregulowanie cyklu wzrostu włosa. Gdy ten stan utrzymuje się dłużej, da się zauważyć, że nowe włosy są zdecydowanie cieńsze i słabsze, ponadto pojawiają się o wiele później niż zwykle. Wtedy mówimy o łysieniu androgenowym. Łysienie androgenowe występuję u kobiet po 30. roku życia, zdecydowanie rzadziej niż u mężczyzn. Świadczy ono o problemach hormonalnych, zwłaszcza o chorobach tarczycy, zespole policystycznych jajników bądź też w skutek anemii. Początkowo łysienie androgenowe objawia się niewielkimi ogniskami głównie w okolicy czołowej. Nie są to typowe zakola, lecz przerzedzenie włosów z nadal widoczną granicą owłosienia na czole. U kobiet ogniska te mogą występować na szczycie głowy, następnie koło uszu i wokół ciemienia. Nieleczone schorzenie może wkrótce „zaatakować” całą głowę. Włosy staną się wyraźnie rzadsze, cieńsze, aż w końcu dochodzi do ich całkowitej utraty. Na szczęście rozpoznanie choroby nie jest trudne. U kobiet podstawą jest sprawdzenie poziomu różnych hormonów w różnych momentach cyklu miesięcznego. Na tej podstawie można określić, co spowodowało powstanie problemu łysienia androgenowego, a następnie pod tym kątem dobrać leczenie.
Oczywiście dodatkowo stosujemy miejscowe leki na łysienie androgenowe, aby wzmocnić strukturę włosów i pobudzić nowe do wzrostu. Jednak główną metodą leczenia jest zmniejszenie poziomu androgenów we krwi, natomiast zwiększenie produkcji hormonów żeńskich, czyli estrogenów.
Łysienie łojotokowe u kobiet
Innym, poważnym schorzeniem powodującym wypadanie włosów nie tylko u kobiet, ale również u mężczyzn i dzieci jest łysienie łojotokowe. Wynika z nadmiernej produkcji łoju przez skórę głowy, ma też ścisły związek z łupieżem tłustym. W obu przypadkach najczęstszą przyczyną jest infekcja grzybicza i to od jej leczenia należy zacząć. Najlepiej w tej sprawie udać się do dermatologa.
Domowe sposoby na wypadające włosy
Jeżeli problem wypadania włosów nie jest spowodowany żadnym z powyżej opisanych schorzeń, możemy skutecznie mu zaradzić kilkoma domowymi sposobami. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać, jeśli zależy nam, by wzmocnić wypadające włosy:
1. Unikaj codziennego stosowania prostownicy. Częste poddawanie włosów wysokim temperaturom, zwłaszcza u nasady, może prowadzić do ich trwałego uszkodzenia.
2. Myj włosy regularnie, lecz nie codziennie. Stosuj organiczne kosmetyki i szampony do włosów, które są łagodne i nie zawierają szkodliwych, chemicznych substancji.
3. Regularnie podcinaj włosy. To może wspomóc wykrycie miejsc, w których uległy przerzedzeniu. Dobrze działa też regularny masaż głowy, który pobudza mieszki włosowe do wzrostu.
4. Jedz dużo białka. Włosy składają się głównie z kreatyny, która jest białkiem. Gdy wraz z pożywieniem dostarczamy organizmowi dużo białka, włosy mogą się wzmocnić, a dzięki temu przestaną wypadać. Bogatym źródłem biała jest: czerwone mięso, jaja, drób oraz ryby.
5. Regularnie ćwicz fizycznie. Wpłynie to dobrze na ogóle samopoczucie, stan zdrowia oraz sylwetkę, ale również na nasze włosy. Ruch pobudza krążenie krwi i zwiększa jej dopływ między innymi do skóry głowy, pobudzając cebulki włosowe do wzrostu.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz