Jak bezpiecznie podróżować autostopem?

Jeżeli planujemy niesamowite, a przy tym stosunkowo niedrogie wakacje, dobrym środkiem przemieszczania się może być autostop. Rozwiązanie to niesie za sobą wiele niewiadomych, zarówno tych miłych, jak i mniej pożądanych. Jak więc bezpiecznie korzystać z autostopów? O czym pamiętać?

Autostop – jak się przygotować?

Wybierając podróż autostopem, nie wszystko możemy zaplanować. Nie wiemy, z kim ostatecznie się zabierzemy i czy dotrzemy do naszego celu już z pierwszym kierowcom. Jeśli nasza trasa jest długa, musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie ją podzielić na konkretne etapy. Dlatego też musimy się do tego dobrze przygotować. Po pierwsze, warto dokładnie przeanalizować trasę i wybrać taką, na której na pewno uda nam się złapać autostop. Lepiej więc wybrać drogi szybkiego ruchu, gdzie o każdej porze dnia panuje wzmożony ruch. Warto spakować mapę, na której będą dokładnie zaznaczone interesujące nas drogi z ich numerami, a także zjazdy z autostrad i inne turystyczne informacje. Pomocne może być urządzenie ze stałym dostępem do Internetu, na przykład tablet czy smartfon. Warto mieć też przy sobie dużą kartkę i marker, by móc na niej namalować kierunek naszej trasy, gdy będziemy łapać autostop. Dobrze też wyposażyć się w śpiwór karimatę, odpowiednie ubrana na różną pogodę i wygodne buty.

autostop
Wybierając się w trasę autostopem, warto mieć przy sobie mapę, wygodne buty, karimatę i śpiwór.
autostop
Podróżując po raz pierwszy autostopem, lepiej wybrać się we dwie osoby. Taka podróż będzie dla nas mniej stresująca.

Wybierając się w podróż autostopem po raz pierwszy, lepiej zaplanować je z kimś znajomym, gdyż to zmniejszy stres związany z nieznanym i da nam większe poczucie bezpieczeństwa. Chociaż parom może być trudniej złapać autostop, jest to bez wątpienia bezpieczniejsze dla osób nie mających wprawy w tej formie podróżowania.

Jak zmniejszyć ryzyko?

Musimy mieć świadomość, że autostopowicze bywają celem ataku złodziei i oszustów. Dlatego też warto ograniczyć do minimum ilość wartościowych przedmiotów. Lepiej nie zabierać cennej biżuterii, nie obnosić się z najnowszym smartfonem czy drogim zegarkiem. Pieniądze, dokumenty i inne ważne dla nas rzeczy warto nosić przy sobie, dobrze ukryte pod ubraniem.

autostop
Ze względów bezpieczeństwa lepiej nie zabierać w podróż autostopem dużego bagażu oraz wartościowych przedmiotów, które mogłyby przyciągnąć złodziei.

W portfelu lepiej przechowywać niewielką część pieniędzy przeznaczonej na podróż, a resztę również ukryć gdzieś indziej. Warto też pamiętać, by podróżując autostopem, nie zostawiać swojego bagażu w bagażniku. Jeżeli autostopowiczem jest kobieta, powinna ona mieć przy sobie jakiś środek ochronny, na przykład gaz pieprzowy, gdyż to kobiety są częściej narażone na niebezpieczeństwa w takiej podróży, nie tylko ze strony złodziei, ale też gwałcicieli.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz