Stomia – nie musi Ci utrudnić życia!

Stomia to trudny zabieg operacyjny, który trwale wpływa na sposób życia. Wiele osób obawia się tego, jak po operacji będzie wyglądać ich życie. Zastanawiają się, czy wciąż będą mogli jeść to, co lubią, uprawiać sport, pracować i po prosu normalnie żyć. Życie ze stomią wcale nie musi być trudne! Poznaj skuteczne rady i wskazówki, aby Twoje życie nadal było ciekawe i radosne.

Stomia, a odżywianie

Osoby po zabiegu stomii wcale nie muszą rezygnować ze swoich ulubionych posiłków. Oczywiście, bardzo wskazane jest zdrowe i lekkostrawne odżywianie, ale tak naprawdę jest ono polecane KAŻDEMU człowiekowi, a nie tylko osobom ze stomią. Może minąć trochę czasu, zanim ustalimy, które pokarmy nam nie służą i wtedy będziemy mogli wyeliminować je z diety.

stomia
Żyjąc ze stomią, nadal możemy jeść swoje ulubione potrawy. Warto przy tym stosować się do zdrowych zasad odżywiania.
stomia
Oczywiście zbilansowana dieta jest bardzo ważna, niemniej po zabiegu stomii wcale nie trzeba sobie odmawiać ulubionych potraw i produktów.

Bez względu na zalecenia lekarza warto stosować się do kilku niezmiennych zasad żywieniowych:

Jedz regularne posiłki.
Pij dużo płynów w ciągu dnia.
Dokładnie przeżuwaj pokarm, by uniknąć zastoju treści jelitowej.
Po operacji powoli wprowadzaj do diety po jednym nowym pokarmie w niedużych ilościach i obserwuj, jak się czujesz po jego spożyciu.
Dowiedz się od pielęgniarki lub lekarza prowadzącego, czy możesz przyjmować witaminy.
Nadal ciesz się jedzeniem i nowymi smakami!

Stomia, a sport

Kolejne zmartwienie, jakie pojawia się u osób czekających na zabieg stomii, zwłaszcza tych aktywnych fizycznie, dotyczy możliwość uprawiania sportu. Na szczęście, stomia nie uniemożliwia uprawiania sportu i zachowywania dobrej kondycji fizycznej. Istotne jest to, by po zabiegu zabrać się za to we właściwy sposób.

stomia
Stomia nie uniemożliwia uprawiania sportu. Należy jednak powrócić do aktywności fizycznej zgodnie z zaleceniami lekarza.
stomia
Konsultując się na bieżąco ze swoim lekarzem prowadzącym, możemy prowadzić normalne życie ze stomią.

Warto zastosować poniższe rady:

Zacznij ćwiczyć powoli i zwiększaj intensywność ćwiczeń w swoim tempie. Dobrze jest skonsultować decyzję o powrocie do aktywności fizycznej z personelem medycznym.
Zdecyduj się na ćwiczenia, które naprawdę sprawią Ci przyjemność i nie będą zbytnim obciążeniem w planie dnia. Ćwicz minimum trzy razy w tygodniu od 30 do 60 minut.
Opróżnij worek stomijny przed rozpoczęciem ćwiczeń. Zadbaj, by płytka stomijna była założona godzinę przed wejściem do wody, jeśli planujesz pływać, lub przed ćwiczeniami wzmagającymi pocenie.
Korzystaj z wodoodpornych systemów worków stomijnych, gdyż umożliwiają pływanie.

stomia
Dbanie o higienę i regularne zmienianie worka stomijnego pozwala na prowadzenie normalnego życia i uprawianie sportu.

Więcej informacji warto poszukać TUTAJ.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz