Zima to czas, gdy wielu z nas dopada przeziębienie, i to kilkakrotnie. Choć wydaje się, że to niegroźne schorzenie, niedostatecznie wyleczone może nas położyć do łóżka na dłużej. Jednym z początkowych objawów jest ból gardła przy przełykaniu, lekki katar i ogólne osłabienie. To właśnie czas, by podjąć walkę o swoje zdrowie!
Ból gardła przy przełykaniu – przyczyny
Skupmy się na bólu gardła przy przełykaniu, gdyż to najczęściej pierwszy objaw nadchodzącej choroby. Co się do tego przyczynia? Gardło jest delikatnym narządem, o delikatnej błonie śluzowej, która jest narażona na uszkodzenia oraz infekcje. Dlatego ból gardła to pierwszy objaw, że coś się dzieje. Zazwyczaj wskazuje na wirusowe lub bakteryjne zapalenie gardła.
Jeśli chodzi o wirusowe zapalenie gardła, towarzyszy mu także stan podgorączkowy i przekrwiona śluzówka gardła, podniebienia miękkiego i migdałków podniebiennych. Oprócz tego występuje katar, ból gardła przy przełykaniu i ogólne osłabienie. Bywa też, że powiększeniu ulegają węzły chłonne.
Bakteryjne zapalenie gardła to przede wszystkim bardzo silny ból gardła, który nasila się szczególnie przy przełykaniu, a także wysoka gorączka, bóle głowy, dreszcze i powiększone węzły chłonne. Ból gardła przy przełykaniu może też wskazywać na infekcje grzybiczą. Rozpoznamy ją po przekrwionej śluzówce i białym nalocie w gardle i jego okolicach.
Jak leczyć ból gardła?
Z uwagi na to, że ból gardła przy przełykaniu jest jedynie objawem bardziej złożonych dolegliwości, jego leczenie powinno rozpocząć się od ustalenia przyczyny. Dopiero wtedy będziemy w stanie skutecznie sobie z nim poradzić, jak i z innymi objawami. W wypadku wirusowych infekcji bez nadkażeń bakteryjnych leczymy objawowo za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także środkami o działaniu przeciwbólowym, antyseptycznym i częściowo znieczulającym. Takie środki uśmierzają ból gardła i niosą ulgę, łagodzą też podrażnienia śluzówki.
W przypadku bardziej poważnych schorzeń konieczne może być wprowadzenie do leczenia antybiotyków. Pamiętajmy przy tym, by zawsze stosować leki osłonowe, które ochronią nasz żołądek przed obciążeniem terapią antybiotykową. Więcej informacji na ten temat przeczytacie TUTAJ.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz