Ból w dole brzucha – najczęstsze przyczyny

Bóle brzucha, podobnie jak bóle głowy, mają naprawdę miliony przyczyn, rzadko będąc problemem same w sobie. Powody mogą być bardzo błahe, jak i bardzo poważne. Można to rozróżnić po stopniu nasilenia bólu, a także częstotliwości czy długości czasu jego występowania. Co więc może oznaczać ból w dole brzucha, czyli podbrzusza? Kiedy warto wybrać się po pomoc do lekarza?

Ból w dole brzucha – problemy z jelitami

W określeniu przyczyn bólów brzucha bardzo pomaga jego szczegółowe zlokalizowanie. Wynika to z faktu, iż w naszym brzuchu znajduje się kilka różnych narządów. Zatem ból w konkretnych partiach brzucha może wskazywać na stany chorobowe narządów znajdujących się właśnie w tych punktach. Jeśli chodzi o ból w dole brzucha, zazwyczaj może chodzić o problemy z jelitami, a więc ogólnie problemami trawiennymi i z wypróżnianiem. Jeżeli bólowi towarzyszy twardość brzucha, a także gazy, najpewniej mamy do czynienia ze zwykłymi wzdęciami.

ból w dole brzucha
Wzdęcia to częsty problem po spożyciu czegoś ciężkostrawnego lub jedzeniu w pośpiechu.

Nie jest to nic groźnego – do wzdęć dochodzi, gdy jemy w pośpiechu lub zjemy coś ciężkostrawnego. Pomóc mogą zioła na trawienie. Innym dodatkowym objawem związanym z układem trawiennym będą zaburzenia wypróżniania, na przykład biegunki lub odwrotnie, zaparcia. Jeśli zdarzają się sporadycznie, nie mamy się czym martwić. Problem powstaje, gdy bóle oraz kłopoty z wypróżnianiem powtarzają się po każdym posiłku lub utrzymują się stale i są bardzo uciążliwe. Może to wskazywać na znacznie poważniejsze schorzenia, na przykład zespół jelita drażliwego, zapalenie uchyłków jelita czy nawet nowotwór. Takiej sytuacji absolutnie nie możemy lekceważyć.

Ból podbrzusza u kobiet

Dla kobiet ból w dole brzucha może oznaczać jeszcze jedno – zbliżającą się miesiączkę. W podbrzuszu znajduje się macica, która co miesiąc skurcza się i rozkurcza, aby pozbyć się endometrium. W ten sposób wygląda miesiączka. Wspomniane skurcze macicy, gdy są silne, mogą być bardzo uciążliwe. W skrajnych przypadkach mogą powodować także bóle pleców, biegunki, wymioty, a nawet omdlenia.

ból w dole brzucha
Kobiety często narzekają na bóle podbrzusza przed oraz w trakcie miesiączki.

Bardzo silny ból uwdole brzucha uniemożliwiający normalne funkcjonowanie może być oznaką nie tylko zwykłej miesiączki, ale problemów z budową macicy lub jakiegoś stanu chorobowego, na przykład endometriozy. Tego również nie należy lekceważyć, tłumacząc, że „taka nasza uroda”. Należy szukać pomocy u specjalisty.

Więcej informacji na temat bólów brzucha i radzenia sobie z nimi przeczytacie TUTAJ.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz