Bóle kręgosłupa – jak sobie z nimi radzić?

Bóle kręgosłupa mogą być bardzo dokuczliwe. Ich powodów może być bardzo dużo, ponieważ nasze plecy są wrażliwe na urazy. Nigdy jednak nie należy lekceważyć przewlekłego i nasilającego się bólu kręgosłupa. Jakie są najczęstsze przyczyny tego bólu? Jak sobie z nim poradzić?

Bóle kręgosłupa – co je powoduje?

Kręgosłup to elastyczny słup z kości, który ciągnie się od miednicy aż do czaszki. Odpowiada za utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz ruchy poszczególnymi kończynami. Ponadto kręgosłup chroni rdzeń kręgowy, który jest położony w kanale kręgowym. Razem ze stawami, więzadłami i mięśniami tworzy on spójną całość, dzięki której możemy się swobodnie poruszać. Nic zatem dziwnego, że jakiekolwiek bóle kręgosłupa ograniczają nas ruchowo i bywają bardzo uciążliwe. Ze względu na dość skomplikowaną budowę pleców i kręgosłupa, powodów bólu może być naprawdę wiele. Oto najczęstsze z nich:

1. Siedzący tryb życia

Gdy większość dnia siedzimy, dodatkowo zgarbieni, dużemu obciążeniu zostaje poddany szczególnie odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Po kilku godzinach siedzenia w takiej pozycji mięśnie, stawy i kości ulegają nadmiernemu napięciu i obciążeniu, co powoduje ból.

bóle kręgosłupa

2. Wiek

Z biegiem czasu bóle kręgosłupa mogą doskwierać nam znacznie częściej. Osoby w podeszłym wieku często cierpią na choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, oraz na osteoporozę. Oba te schorzenia osłabiają stawy oraz kości, przez co mogą one znacznie częściej boleć, zwłaszcza po wysiłku fizycznym.

3. Choroby kręgosłupa

Do chorób, które mogą zaatakować nasz kręgosłup i powodować bóle należą zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroba Pageta, nowotwór, wypadanie dysku oraz wspomniane już wcześniej zwyrodnienie stawów i osteoporoza. Są to schorzenia, które mogą wystąpić u nas w różnym wieku, często są też uwarunkowane genetycznie.

Jak sobie radzić z bólami kręgosłupa?

Jak widać, bóle kręgosłupa mogą, ale nie muszą być wywołane jakąś zmianą chorobową. Czasem niewłaściwa postawa ciała czy niedostateczny brak ruchu mogą powodować te bóle. Aby je zniwelować, wystarczy nieco zmienić swój tryb życia i na przykład zacząć regularnie ćwiczyć. Istnieją zestawy prostych ćwiczeń właśnie z myślą o odciążeniu kręgosłupa i wzmocnieniu mięśni podtrzymujących go. Warto też korzystać z usług fizjoterapeuty i od czasu do czasu poddać się leczniczemu masażowi – ulga z pewnością przyjdzie bardzo szybko. Jeżeli jesteśmy zmuszeni pracować na siedząco, warto zadbać o wygodne i komfortowe miejsce pracy.

bóle kręgosłupa

Zawsze jednak warto wcześniej udać się do lekarza i ustalić, czy nie cierpimy na jakąś chorobę kręgosłupa, która wymaga leczenia farmakologicznego i odpowiednio dobranych ćwiczeń. W przeciwnym razie moglibyśmy zrobić sobie jeszcze większą krzywdę.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz