Na czym polega działanie inwerterów fotowoltaicznych?

Nowoczesna i dobrze zamontowana instalacja z panelami fotowoltaicznymi sprawi, że zmniejszą się nasze rachunki za prąd, będziemy niezależni energetycznie, uniezależnimy się od publicznej sieci. Mając panele będziemy również mieli szansę na to, aby zamontować bardziej ekologiczne źródło ogrzewania, a także klimatyzację. Jest to więc możliwość zapewnienia sobie komfortu cieplnego przez cały sezon.


Fotowoltaika – jej popularność rośnie praktycznie z roku na rok. Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych oraz przedsiębiorców jest zainteresowanych tym, aby pozyskać panele, a tym samym mieć możliwość posiadania w pełni ekologicznego, darmowego prądu wprost ze słońca.

Kwestia kosztów energii elektrycznej jest teraz niezwykle ważna, z uwagi na bardzo niepewną sytuację oraz ceny, które rosną bardzo szybko. Nikt tak naprawdę nie wie, jak będą się one kształtować na przestrzeni najbliższych lat. Podwyżki są pewne, pozostaje kwestia ich wysokości. Aby uniknąć problemów wszyscy inwestują w rozwiązania, które zmniejszają pobór prądu.

Do najbardziej popularnych sposób możemy zaliczyć wymianę sprzętu RTV i AGD, a także maszyn na bardziej energooszczędne, wymianę oświetlenia, zmniejszenie temperatury. Najskuteczniejszą metodą walki z wysokimi rachunkami jest jednak fotowoltaika.

Skuteczność instalacji – od czego zależy?

Aby instalacja działała w sposób prawidłowy oraz generowała tyle prądu, ile jest konieczne, musi być dobrana do potrzeb klienta. Kluczowe jest ustalenie zapotrzebowanie na energię, określenie niezbędnej mocy instalacji, ilości paneli. Kolejną kwestią jest dobry montaż, na odpowiednio przygotowanym terenie. Panele muszą być zamontowane pod kątem 30-40 stopni (na południe), na specjalnej konstrukcji. Wtedy będą pobierać maksymalną ilość promieni słonecznych.

Zobacz także: http://libtech.com.pl/inwertery-fotowoltaicznych-dzialanie/

Doświadczony dostawca

Z puntu widzenia użytkownika instalacji ważnym aspektem jest także to, żeby wybrać do współpracy odpowiednią firmę. Powinna ona działać legalnie, podpisywać umowy, udzielać gwarancji na wykonane usługi, potrafić dopasować rodzaj paneli do rodzaju obiektu. Dobry montaż to mniejsze zużywanie się instalacji, mniejsze ryzyko usterek.

Jak działa inwerter fotowoltaiczny?

Falownik fotowoltaiczny, który inaczej jest zwany właśnie inwerterem jest wyposażeniem, elementem instalacji, bez którego nasza domowa elektrownia nie będzie mogła funkcjonować. Jego głównym zadaniem jest przede wszystkim konwersja energii słonecznej na energię elektryczną, która jest w naszych gniazdkach, a która zasila cały sprzęt w gospodarstwie domowym. Inwerter zamienia prąd stały na prąd zmienny, minimalizując przy tym straty, które powstają między innymi w wyniki nagrzewania się inwertera. Dużo informacji technicznych znajdziemy na stronie https://hymon.pl/oferta/inwertery/.

Dodatkowo inwerter ma jeszcze inne zadania, do których należą między innymi:

– optymalizacja pracy paneli,
– synchronizację pracy paneli i sieci energetycznej,
– zarządzanie panelami,
– zbieranie informacji eksploatacyjnych,
– rozłączanie instalacji podczas usterki.

Inwerter oraz panele fotowoltaiczne tak naprawdę decydują o tym, czy dana elektrownia będzie opłacalna, czy nie. Pamiętamy, żeby do współpracy wybierać odpowiednią firmę, samu na własną rękę nie kupować wyposażenia, ani go nie podłączać do instalacji. Może to skutkować wypadkiem, porażeniem prądem, uszkodzeniem instalacji i koniecznością dokonania poważniejszych napraw. W przypadku dużej usterki dłużej również będziemy czekać na zwrot inwestycji.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz