Dobra dieta po radioterapii

Witajcie Moi Drodzy!

Temat nowotworów złośliwych jest trudny szczególnie dla osób dotkniętych tą chorobą, oraz dla ich bliskich. Mimo to robienie z niego tematu tabu nie jest mądre – im więcej wiemy na temat tego schorzenia, tym lepiej sobie z nim radzimy. Dziś chciałabym wskazać Wam, jak powinno wyglądać właściwe odżywianie osoby, która przeszła radioterapię.

Czym w ogóle jest radioterapia? Obok chemioterapii, to jeden z popularniejszych sposobów leczenia nowotworów. W tym celu wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie o wysokiej zawartości energii, który uszkadza komórki rakowe i zapobiega ich dalszemu rozwojowi. Niestety, wraz z komórkami nowotworu uszkodzeniu ulec mogą także zdrowe komórki, co powoduje pewne skutki uboczne, takie jak nudności, wymioty, brak apetytu, owrzodzenie jamy ustnej czy biegunka. Nic zatem dziwnego, że dieta po radioterapii musi być dostosowana do potrzeb pacjenta.

Dieta po radioterapii

Wiele zależy też od tego, jaka część ciała została poddana radioterapii. Jeśli są to jelita lub okolice odbytu, dieta powinna być zdecydowanie lekkostrawna. Powinniśmy unikać wszelkich produktów złożonych czy podlegających fermentacji, gdyż osłabiony organizm, a zwłaszcza układ trawienny po prostu sobie z nimi nie poradzi. Co więc powinna zawierać taka lekkostrawna dieta po radioterapii? Możemy pozwolić sobie na białe pieczywo, gotowane warzywa, owoce w postaci kompotów czy ugotowanych kiśli, mięso wyłącznie chude, a więc drób lub cielęcina i tłuste ryby nie więcej niż dwa razy w tygodniu. Unikajmy przypraw oraz cukru. Dobrze też ograniczyć wtedy spożycie mleka i ogólnie przetworów mlecznych. Postawmy na dania płynne, z czasem dopiero możemy wprowadzić produkty surowe, nabiał i cukier. Nie róbmy tego jednak na własną rękę, lecz po konsultacji z lekarzem, który też może zalecić wprowadzenie do diety specjalnych produktów medycznych. Ciekawe informacje można znaleźć na stronie: http://www.nestlehealthscience.pl/conditions

A czy ktoś z Was miał kiedyś do czynienia z radioterapią lub chemioterapią? Jaką dietę wtedy stosowaliście? Podzielcie się swoją wiedzą w komentarzach!

Pozdrawiam,
D.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz