Dziecko w podróży – jak umilić mu czas?

Trwa lato, a co za tym idzie, urlopy. Wiele rodzin planuje je nawet przez cały rok i z utęsknieniem wyczekuje tych kilku dni, by spędzić je razem w pięknym otoczeniu, na przyjemnych zajęciach. Niemniej wyjazd na wakacje z małym dzieckiem może stanowić wyzwanie. Dziecko w podróży samochodem czy samolotem, zwłaszcza gdy jest w niej po raz pierwszy, może być niespokojne, marudne lub po prostu znudzone monotonią podróży i koniecznością siedzenia w jednej pozycji przez kilka godzin. Jakie proste zajęcia i zabawy zapewnić dziecku na czas podróży?

Dziecko w podróży – zacznij od dobrego planu

Planując wyjazd na wakacje czy choćby na weekend z dzieckiem lub dziećmi, musimy wcześniej się do tego przygotować. Nie chodzi tylko o spakowanie wszystkich potrzebnych rzeczy i sprawdzenie najlepszej trasy. Musimy też wcześniej ustalić, jak długo będzie trwać podróż i w związku z tym jaki przygotować prowiant i ile zaplanować postojów. Przygotowanie wcześniej zdrowych przekąsek na podróż najpewniej uchroni nas przed spontanicznymi postojami w fast foodach, które oczywiście zachwycą nasze dzieci, ale na pewno nie będą zdrowe i pożywne.dziecko w podróży Jeżeli uznamy, że lepiej zatrzymać się gdzieś na wspólny posiłek, warto wcześniej znaleźć polecaną, rodzinną restaurację i z góry zaplanować postój właśnie tam. Dzięki temu podróż nie wydłuży się niepotrzebnie, a my nie dojedziemy na miejsce wymęczeni i źli.

Czym zająć dziecko w podróży?

Dobre zaplanowanie trasy to jedno, ale mając małe dzieci, musimy też zaplanować dużo wcześniej gry i zabawy, dzięki którym nie będą się one nudzić. Oczywiście wiele zależy od czasu podróży – jeżeli trwa ona godzinę lub dwie, wystarczający można okazać się tablet z kilkoma ulubionymi grami. Nie jest to jednak metoda na dłuższą podróż, gdyż wielogodzinne patrzenie w ekran urządzenia elektronicznego nie jest ani zdrowe, ani pożyteczne. Warto już w podróży postawić sobie za cel, by zintegrować rodzinę i móc wspólnie się w coś pobawić. Jakie zabawy sprawdzą się więc w podróży samochodem? Oto kilka propozycji doświadczonych mam:

1. Zagadkowe karty

To gra edukacyjna dostępna w różnych kategoriach wiekowych, która polega na odpowiadaniu na pytania z różnych kategorii. Stopnie trudności są oczywiście dostosowane do wieku dziecka. W taką grę mogą zagrać rodzice z dziećmi lub same dzieci. Taka zabawa nie tylko skutecznie umili czas w podróży, ale będzie też formą nauki dla dzieci oraz zbliży do siebie członków rodziny.

2. Długopis – znikopis

To fajny, niedrogi gadżet, który spodoba się zarówno najmłodszym, jak i nieco starszym dzieciakom. Cała frajda polega na tym, że rysując nim na specjalnej tablicy dołączonej do znikopisu, możemy w każdej chwili wyczyścić ją i zacząć zabawę od nowa. To świetna zabawa w podróży dla dzieci lubiących rysowanie.

3. Polowanie na samochody

To zabawa niewymagająca posiadania żadnych zabawek i gadżetów, a jedynie spostrzegawczości. Polega na obserwowaniu drogi i „polowaniu” na samochody w konkretnym kolorze, na przykład zielonym, czerwonym czy niebieskim. Gdy takowy pojawi się obok nas, dzieci z entuzjazmem krzyczą, że jedzie samochód w wybranym kolorze. Oczywiście nie jest to zabawa na długo, ale z pewnością będzie alternatywą, gdy nasze maluchy znudzą się wszystkimi przygotowanymi przez nas atrakcjami czy grami w telefonie.

4. Katalog wymarzonych zabawek

Dla młodszych dzieci może to być bardzo fascynująca lektura, a dla rodziców darmowy sposób na zajęcie dziecka w samochodzie. Wystarczy wybrać się do kilku sklepów z zabawkami, wziąć kilka darmowych katalogów i dać dziecku do oglądania. Fascynacja gwarantowana, dziecko w podróży skutecznie czymś zajęte.

(źródło: https://mataja.pl/2016/06/czym-zajac-dziecko-w-podrozy-czyli-fefnascie-prostych-sposobow-na-daleko-jeszcze/)

dziecko w podróży

Podobne zabawy mogą towarzyszyć nam w podróży w samolocie, pociągu czy innym środkiem transportu, tu jednak musimy mieć na uwadze, że podróżują z nami też inni pasażerowie, wobec tego krzyki nie byłyby na miejscu. Lepiej więc wybrać zabawy polegające na rysowaniu, rozwiązywaniu zagadek czy odgadywanie haseł, by nikomu nie przeszkadzać.

Gdy Twoje dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną

Niestety, wielu rodziców boryka się z nieco większym problemem niż nuda w podróży. Sporo dzieci cierpi na chorobę lokomocyjną, która, w zależności od nasilenia objawów, może bardzo utrudnić podróż. Choroba lokomocyjna to nic przyjemnego, prowadzi do nudności bólów brzucha, bólu głowy, a w efekcie także do wymiotów.dziecko w podróży Jak można złagodzić te objawy? Możemy podać dziecku jeden ze znanych środków na te schorzenie, trzeba się jednak liczyć z tym, że dziecko będzie bardzo senne i apatyczne przez resztę dnia. Poza tym dobrze jest wziąć w podróż tylko lekkostrawne przekąski, a zamiast słodkich napojów do picia, zwykłą, przegotowaną wodę. Możemy mieć też w zanadrzu miętówki, które nieco złagodzą nudności. Przed wyjazdem lepiej, by dziecko nic nie jadło, gdyż syty posiłek tuż przed trasą może tylko nasilić objawy choroby lokomocyjnej. Dobre przygotowanie pozwoli nam jednak przeżyć trasę bez większych niespodzianek, a nasze dziecko w podróży będzie czuło się dobrze.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz