Gdy przestajesz karmić piersią…

Witajcie Drogie Panie!

Dzisiejszy wpis kieruje właśnie do kobiet, szczególnie młodych mam, gdyż rzecz będzie dotyczyła karmienia niemowląt. Dla każdej mamy wyzwaniem jest kolejna zmiana w karmieniu dziecka. Jedną z największych jest zaprzestanie karmienia piersią, a wprowadzenie butelki oraz mleka modyfikowanego. Niejedna osoba nazywa to kolejnym „odcięciem pępowiny”, gdyż maluch coraz bardziej uniezależnia się od mamy. Jak więc przygotować siebie oraz dziecko na karmienie mlekiem modyfikowanym z butelki? I kiedy najlepiej to zrobić?

Karmienie z butelki, ale nie z dnia na dzień

Dla malutkiego dziecka bycie w ciepłych i bezpiecznych ramionach mamy podczas karmienia jest bardzo komfortowe i ważne. Poza tym pierś mamy jest ciepła, miękka i delikatna, w przeciwieństwie do kauczukowego smoczka i plastikowej butelki. Nic zatem dziwnego, że nasz maluch może bardzo oponować, by przerzucić się z piersi mamy na butelkę. Również dla samej mamy zakończenie karmienia piersią jest sporym przeżyciem. Warto więc dać sobie i dziecku czas i odpowiednio przygotować się na ten krok. Zaleca się, by przez około dwa tygodnie przyzwyczajać malucha do nowej sytuacji, karmiąc piersią coraz rzadziej, zastępując ją butelką.

karmienie mlekiem modyfikowanym
Zanim wprowadzisz karmienie z butelki, musisz przyzwyczaić swojego malucha do tej nowej sytuacji.

Z różnych powodów mama może chcieć wprowadzić karmienie mlekiem modyfikowanym, nigdy jednak nie może stać się to nagle. Mogłoby to się źle skończyć nawet dla samej mamy, która ucierpiałaby w skutek zapalenia piersi czy kapania mleka z piersi. Niezbędna jest też konsultacja z lekarzem oraz wybranie odpowiedniego mleka następnego.

Karmienie mlekiem modyfikowanym

Aby maluch przyzwyczaił się do nowego mleka i nowego sposoby karmienia, warto najpierw, przez pierwsze trzy czy cztery dni raz dziennie karmić dziecko butelką z odciągniętym z piersi pokarmem. Już samo podanie butelki będzie dla niego zapewne lekkim zaskoczeniem, gdyby więc znalazł się w niej od razu inny pokarm niż ten, który dziecko zna, mogłoby wcale nie chcieć go zjeść. Z czasem, gdy niemowlę przyzwyczai się już do butelki, można zastąpić odciągnięte z piersi mleko mamy mlekiem modyfikowanym. Dzięki temu maleje ryzyko, że maluch nie przestawi się na karmienie mlekiem modyfikowanym z butelki.

karmienie mlekiem modyfikowanym
Wprowadzenie mleka modyfikowanego powinno być skonsultowane z lekarzem. Istotny jest też dobór smoczka i butelki do potrzeb maluszka.

Dlaczego w ogóle trzeba dokonać takiego „przejścia”? Wszystko to ma przygotować dziecko do samodzielności i rozszerzenia diety, co nastąpi bardzo szybko. Zawsze jednak róbmy to stopniowo, wszelkie zmiany powinny być wprowadzone powoli i nie na siłę.

Więcej ciekawych informacji na ten temat znajdziecie także TUTAJ.

Pozdrawiam,
D.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz