Jak prawidłowo odżywiać niemowlęta?

Żywienie niemowląt ma niebagatelny wpływ na ich rozwój oraz zdrowie. Do pewnego momentu maluchom wystarcza mleko matki, z czasem jednak pojawia się potrzeba rozszerzenia diety niemowlaka o dodatkowe produkty. I tutaj rodzi się pytanie: jaką żywność dla niemowląt wybrać – tę ze sklepu czy przygotowaną samodzielnie?

Żywność dla niemowląt – przemyśl ten wybór!

Wiele osób, również młodych mam, uważa, że żywność przygotowana w domu jest najzdrowsza. Sami mamy kontrolę nad tym, co znajdzie się w danym posiłku i nie ma obaw o zbytnie przetworzenie czy konserwanty. A żywność dla niemowląt powinna być w 100% naturalna. Czy jednak przygotowywanie jej w domu to zawsze dobry wybór? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Przygotowując samodzielnie dania dla swojego dziecka, musimy trzymać się kilku ważnych zasad. Po pierwsze, zawsze kupujmy produkty z pewnego źródła, zarówno jeśli chodzi o warzywa i owoce, jak i o mięso. Najlepiej wybrać sklep z ekologiczną żywnością. Zdecydowanie unikajmy warzyw w puszkach, które zawierają pewne ilości soli i cukru. Przygotowując posiłek, pamiętajmy, by dokładnie umyć warzywa i owoce, usunąć nasiona i skórki i gotować na parz lub w małej ilości wody. Podobnie postępujemy z mięsem – dokładnie je myjemy, usuwamy kawałki tłuszczu i skórę. Dla dzieci najlepsze, bo najbezpieczniejsze i najdelikatniejsze będzie mięso z królika, indyka, kurczaka, a także cielęcina i chuda wołowina. Mięso zawsze pieczemy albo dusimy, a następnie miksujemy blenderem z dodatkiem wody. Nie doprawiamy ani solą, ani pieprzem.

żywność dla niemowląt
Przygotowując samodzielnie dania dla niemowlaka, należy wybierać produkty z pewnych, ekologicznych źródeł.

Trzeba przyznać, że przygotowywanie takich posiłków dla niemowląt jest dość czasochłonne. Niektórzy zwyczajnie mają za mało czasu w ciągu dnia, by samodzielnie codziennie szykować specjalną żywność dla niemowląt i karmić nią swoje pociechy. Dla takich osób dobrym wyborem może być żywność w słoiczkach dla dzieci. Co warto o niej wiedzieć?

Gotowa żywność dla niemowląt – fakty i mity

Istnieje gro osób, które zdecydowanie odradzają kupowanie gotowych dań dla niemowląt w słoiczkach, argumentując, że są one przetworzone i niezdrowe. A jak wyglądają fakty? Większość marek promujących żywność dla niemowląt posiada bardzo restrykcyjne normy, zarówno co do jakości wykorzystywanych produktów, jak i efektu końcowego. Nie ma mowy o konserwantach czy barwnikach – takiego dania po prostu nie dopuszczono by do sprzedaży. Ponadto nad ich przygotowaniem czuwają dietetycy specjalizujący się w żywieniu niemowląt w każdym etapie rozwoju. Dzięki temu posiadają one dokładnie te składniki, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu.

żywność dla niemowląt
Gotowe posiłki dla niemowląt w słoiczkach dostępne w sklepach są tworzone pod czujnym okiem dziecięcych dietetyków.

Podsumowując, zarówno żywność domowa, jak i sklepowa jest odpowiednia dla niemowląt, pod warunkiem, że zawiera wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Wybór należy do nas!

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz