Jak sobie radzić z odparzeniami u niemowląt?

Odpowiednia pielęgnacja skóry małego dziecka to istotna sprawa, ponieważ w pierwszych dniach życia jest ona bardzo wrażliwa i delikatna, ma też wyższy poziom pH niż skóra dorosłej osoby. W związku z tym jest też dużo bardziej narażona na odparzenia oraz infekcje. Odparzona pupa niemowlaka to bardzo częsty problem młodych rodziców. Jak się przed nim uchronić?

Jak dochodzi do odparzeń u niemowląt?

Odparzenia u niemowląt mogą być spowodowane nadmierną wilgocią lub kontaktem z bakteriami. Najczęściej dochodzi do odparzeń w okolicy pupy, ponieważ jest ona szczególnie narażona na działanie wilgoci i ciepła oraz substancjami drażniącymi obecnymi w moczu lub kale niemowlaka. Istnieją też odparzenia mechaniczne, wywołane tarciem pieluszki o delikatne ciało. Przy odparzeniu skóra staje się zaczerwieniona, może swędzieć i piec. Nieprzyjemne objawy może potęgować pieluszka, która powoduje otarcia w podrażnionych miejscach. Maluszek, czując ból i dyskomfort, może być coraz bardziej rozdrażniony, dlatego gdy zauważymy odparzenia, od razu reagujmy.

Odparzona pupa niemowlaka – leczenie

Jeżeli zauważymy odparzenia pupy u niemowlaka, przede wszystkim musimy zadbać o czystość skóry malucha w tej okolicy. Trzeba dokładnie myć pupę przy każdej zmianie pieluszki, a także dokładnie osuszać przed jej założeniem. Warto też zastosować środki łagodzące, na przykład w postaci kremu lub maści. odparzona pupa niemowlakaDziałają one kojąco i przeciwbólowo, tworząc cienką warstwę ochronną na podrażnionym naskórku, nawilża go i wspomaga procesy regenerujące. Trzeba też pamiętać o delikatności. Zamiast używać chusteczek nawilżanych, które w tej sytuacji mogą być zbyt szorstkie, lepiej wybrać waciki nasączone ciepłą wodą.

Odparzona pupa niemowlaka – zapobieganie

Odparzeniom można skutecznie zapobiegać na kilka prostych sposobów. Przede wszystkim trzeba często zmieniać pieluszkę, aby skóra miała jak najmniejszy kontakt z moczem oraz kałem.

odparzona pupa niemowlaka
Aby zapobiec odparzeniom, warto często zmieniać pieluszkę i nie zapinać jej zbyt ciasno.

Warto też wybierać przewiewne ubranka, w których skóra malucha może oddychać, zwłaszcza w miesiącach letnich. Pomocne może też się okazać używanie maści zapobiegających odparzeniom. Wystarczy posmarować pupę cienką warstwą maści po każdej zmianie pieluszki, zwłaszcza przed spaniem. To w skuteczny sposób ochroni delikatną skórę przed odparzeniami. Można również nieco poluzować pieluszkę, aby jej krańce nie tarły o skórę oraz by przepuszczała powietrze, a o ile to możliwe, pozwól dziecku być jak najdłużej bez pieluszki.

Więcej wskazówek znajdziecie TUTAJ.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz