Pierwsza kąpiel noworodka – jak się do niej przygotować?

Gdy na świat przychodzi dziecko, życie jego rodziców wywraca się do góry nogami. Od tego momentu każdy dzień będzie podporządkowany tej małej istocie. Jednym z ważniejszych wydarzeń dla dziecka i rodziców tuż po narodzinach jest pierwsza kąpiel noworodka. Jak się do niej przygotować? Jakich środków do mycia użyć?

Kąpiel noworodka – co warto wiedzieć?

Zanim weźmiemy się za kąpiel noworodka, warto przemyśleć, gdzie najwygodniej to zrobić. Potrzebna nam będzie przenośna dziecięca wanienka oraz przewijak, zatem będziemy potrzebować również trochę wolnej przestrzeni. Poza tym bardzo istotna jest temperatura powietrza panująca w pomieszczeniu, w którym będziemy kąpać maluszka. Powinna ona wynosić 22- 25 stopni Celsjusza. Dlatego wiele mam wybiera na ten cel salon, w którym jest ogrzewanie, lub łazienkę, jeżeli jest w niej miejsce na przewijak. Po wybraniu miejsca kąpieli warto w jego pobliżu zgromadzić wszystkie niezbędne nam rzeczy do kąpieli, jak i te potrzebne tuż po niej. Co możemy do nich zaliczyć? Przede wszystkim ręcznik, najlepiej duży frottowy lub taki przeznaczony dla dzieci z doszytym osobnym kapturkiem na głowę.kąpiel noworodka Poza tym potrzebne będą dwie tetrowe pieluszki – jedną położymy na ręczniku, by przed kąpielą umyć osobno główkę, a drugą w wanience. Oprócz tego przygotujmy: waciki, jałowe gaziki do pielęgnacji pępka, pałeczki z watą dla dzieci do mycia uszu, miskę z przegotowaną, ciepłą wodą do umycia buzi, bawełnianą myjkę, emulsję do kąpieli dla dzieci, oliwkę, maść do smarowania pupy, czyste ubranko i pieluszkę oraz miękką szczotkę do włosów.

Jakich kosmetyków użyć?

Jeżeli nie czujesz się pewnie podczas pierwszej kąpieli swojego maleństwa, możesz poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego. W sieci można też znaleźć wiele ciekawych, przejrzystych filmów instruktażowych, pokazujących, jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka.kąpiel noworodka Takie przygotowanie na pewno doda nam odwagi. Ale ważną kwestią jest też to, jakie kosmetyki wybrać do kąpieli i pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Na co zwracać szczególną uwagę? Powinniśmy stosować kosmetyki przeznaczone dla dzieci poniżej 1. miesiąca życia. Ich skład jest w pełni bezpieczny i dostosowany do potrzeb delikatnej skóry noworodka. Poza tym staraj się używać niewielu kosmetyków, gdyż ich duża ilość zwiększa ryzyko wystąpienia uczulenia czy podrażnienia.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz