Na temat zdrowego odżywiania powstało już mnóstwo poradników. Gdyby chcieć zastosować się do wszystkich podanych w nich zaleceń, można by się nieco pogubić. Dlaczego? Niektóre z nich zaprzeczają sobie wzajemnie. Jednym z odwiecznych dylematów żywieniowych jest to, czy należy jeść kolację czy nie. Jedni argumentują, że kolacja to posiłek, który jedzony późnym wieczorem spowalnia metabolizm i przyczynia się do odkładania nadprogramowych kilogramów. Inni jednak wskazują, że zdrowa kolacja to równie ważny posiłek, co zdrowe, solidne śniadanie. Jak więc podejść do tej sprawy?
Jeść kolację czy nie?
Organizm każdego człowieka funkcjonuje nieco inaczej i to przede wszystkim jego powinniśmy słuchać przy podejmowaniu jakichkolwiek zmian w sposobie odżywiania. Dla jednym rezygnacja z kolacji nie stanowi żadnego problemu czy wyzwania – nie odczuwają oni głodu wieczorem, w związku z czym nie czują potrzeby jedzenia kolacji. Rekompensują sobie to sowitym śniadaniem, od którego zaczynają dzień. Są jednak osoby, którym mimo usilnych starań trudno nie jeść kolacji. Ciężko im nawet zrezygnować z przegryzienia czegokolwiek przed snem. Czują głód, który czasem uniemożliwia zaśnięcie. Czy jest więc sens przymuszać się do rozwiązania, które ewidentnie nie służy naszemu organizmowi, a do tego sprawia, że jesteśmy rozkojarzeni i rozdrażnieni ograniczeniami? Na pewno nie! Jeżeli więc mimo usilnych starań nie udało nam się wyeliminować kolacji ze swojego codziennego jadłospisu, najlepiej zastanowić się, z czego powinna się składać zdrowa kolacja, a czego nie jadać wieczorami.
Zdrowa kolacja – okiem wegetarianina
Zdrowa kolacja to posiłek, który nie jest ciężkostrawny ani wysokokaloryczny. Z uwagi na to, że podczas snu nasz metabolizm spowalnia, posiłek ciężki do strawienia, na przykład z dużą ilością tłuszczu, uniemożliwiłby nam lekki sen. Dlatego też kolacja powinna być najmniejszym i najlżejszym posiłkiem jedzonym w ciągu dnia. To, co będzie wchodziło w jej skład zależy od naszych preferencji żywieniowych. Wiele osób przeszło na wegetarianizm lub weganizm. Co mogą zjeść na kolację osoby niespożywające mięsa lub produktów odzwierzęcych? Można powiedzieć, że wybór jest prosty i oczywisty – głównym składnikiem kolacji będą oczywiście warzywa, a te są zwykle lekkostrawne i bardzo zdrowe. Warto jednak wiedzieć, których warzyw lepiej unikać wieczorem. Latem warto postawić na świeże warzywa i sałatki w różnych kombinacjach. Z dodatkiem orzechów, sezamu czy choćby kaszy bulgur będą nie tylko wyjątkowo smakować, ale okażą się także bardzo sycące i jednocześnie lekkostrawne. Unikajmy natomiast warzyw strączkowych, które mogą mieć działanie wzdymające, takich jak fasoli, grochu czy ciecierzycy. Są one świetnym dodatkiem do wegetariańskich obiadów, gdyż stanowią ważne źródło białka, zastępując tym samym mięso w diecie, niemniej zjedzone na kolacje mogą później wywołać nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu trawiennego. Na kolację można też przygotować kanapki z ulubionymi dodatkami, uważajmy jednak, by pod wpływem ukochanych smaków nie przejeść się. Nawet zdrowa kolacja, jeśli będzie zbyt obfita, nie okaże się dietetyczna i lekka.
Zdrowa kolacja – okiem „bezglutenowca”
Inną, dość popularną grupą osób, która ma bardzo sprecyzowane preferencje żywieniowe, są osoby na diecie bezglutenowej. Oznacza to, że muszą one wykluczyć ze swojego menu produkty, w których znajduje się gluten. Chodzi głównie o produkty zbożowe, ale nie tylko. Jak mogłaby wyglądać zdrowa kolacja kogoś na diecie bezglutenowej? Tak naprawdę niczym się nie musi różnić od tradycyjnej kolacji. Obecnie istnieje mnóstwo zamienników produktów glutenowych na bezglutenowe, począwszy od pieczywa, na proszku do pieczenia kończąc. Przy odrobinie wysiłku możemy nawet samodzielnie piec chleb i inne wyroby bez glutenu. Jeżeli nie chcemy wieczorem jeść pieczywa, a mamy akurat trochę czasu i weny twórczej, możemy przygotować kolację na ciepło. Prostym pomysłem może być kasza z warzywami na ciepło albo rozgrzewająca zupa-krem. To też dania, którymi możemy poczęstować przyjaciół na wspólnej kolacji.
Czego nie jeść na kolację?
Niezależnie od tego, na jakiej diecie jesteśmy, musimy wiedzieć, czego absolutnie nie zaleca się jeść na kolację. Chociaż bardzo popularnym posiłkiem zarówno na śniadanie, jak i kolację są kanapki w wielu wariantach, niekoniecznie jest to dobry pomysł na jedzenie wieczorem. Pieczywo to węglowodany, które są nam potrzebne w ciągu dnia pełnego pracy, ale nie tuż przed snem, gdy nasz organizm szykuje się do odpoczynku. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, kolacja powinna być lekkostrawna, dlatego też zapomnijmy o jedzeniu typu fast food, nawet jeśli nie mamy czasu przygotować kolacji samodzielnie. O wiele lepiej zjeść owoc niż hamburgera czy frytki. Tym bardziej nie powinny ich jeść osoby chcące zrzucić kilka zbędnych kilogramów – ani wieczorem, ani w ciągu dnia. To niezdrowe jedzenie, którego zawsze warto unikać. Pamiętajmy też, by nie jeść kolacji zbyt późno. Dietetycy zalecają, by kolację jeść najpóźniej trzy godziny przed snem. W tym czasie nasz układ pokarmowy zdąży strawić posiłek, dzięki czemu nasz sen będzie spokojny. Pamiętajmy – zdrowa kolacja to nie tylko to, co jemy, ale również w jakiej ilości i o której godzinie.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz