Wraz z rozwojem technologii w ostatnich latach pojawiło się też wiele nowoczesnych, nieinwazyjnych metod poprawiania wyglądu w medycynie estetycznej. Jednym z nich jest karboksyterapia, czyli terapia wykorzystująca cenne właściwości medycznego dwutlenku węgla. To zdaniem specjalistów jeden z najbezpieczniejszych, najmniej inwazyjnych, a także najskuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej i dermatologii. Na czym polega ta metoda? I dla kogo jest odpowiednia?
Karboksyterapia – na czym polega?
Karboksyterapia polega na wprowadzeniu pod skórę lub do tkanki tłuszczowej czystego, medycznego dwutlenku węgla. Zabieg wykonuje się za pomocą specjalistycznego urządzenia, który przez cały czas jego trwania kontroluje parametry dwutlenku węgla – temperaturę oraz przepływ. Za pomocą cienkiej igły wprowadza się gaz pod skórę lub do tkanki tłuszczowej, który zostaje równomiernie rozprowadzony w komórkach, rozszerza naczynia krwionośne, a w efekcie dotlenia i odżywia komórki. Jaki jest z tego efekt?
Skóra staje się bardziej elastyczna, sprężysta i jędrna. Co ważne, zabieg jest przeprowadzany całkowicie bezboleśnie, jedyny dyskomfort jaki może się pojawić, wynika z wkłucia igły i delikatnego uczucia rozpychania w chwili wprowadzania dwutlenku węgla do ciała. Również czas rekonwalescencji jest bardzo krótki, właściwie już na następny dzień możemy wykonywać wszystkie czynności, jak do tej pory, bez obawy o powikłania.
Dla kogo będzie odpowiedni zabieg karboksyterapii?
Fenomenem karboksyterapii jest to, iż ma ona bardzo wszechstronne zastosowanie, a jednocześnie działa w naturalny sposób. Pobudza naturalne procesy w naszym organizmie, które z pewnych powodów zostały niejako uśpione. Wpływ na to ma chociażby upływ czasu, a co za tym idzie, starzenie się komórek, nieprawidłowy sposób odżywiania, stosowanie używek, siedzący tryb życia oraz stres.
Karboksyterapia pozwala nie tylko poprawić swój wygląd, ale nawet leczyć. Stosuje się ją w celu zlikwidowania blizn, zmarszczek, cieni pod oczami, opadających powiek, nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w okolicach twarzy (podwójny podbródek), ud, pośladków i brzucha, a także wygładza i ujędrnia skórę w okolicach twarzy, szyi i dekoltu. Ponadto świetnie radzi sobie z rozstępami i cellulitem.
Ale to nie wszystko. Karboksyterapia to zabieg zalecany osobom mającym problemy z krążeniem krwi, na przykład zapalenie żył, gdyż jak wspomnieliśmy wcześniej, podczas zabiegu rozszerza naczynia krwionośne, a co za tym idzie, poprawia krążenie krwi. Oprócz tego zabieg może wspomóc leczenie problemów z cerą, na przykład trądziku różowatego, czy też poprawić stan naszych włosów poprzez odżywienie i wzmocnienie cebulek włosów.
Zalecenia i przeciwwskazania do zabiegu karboksyterapii
Chociaż karboksyterapia jest zabiegiem bezpiecznym i nieinwazyjnym, należy się do niego odpowiednio przygotować. Istnieją też pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Jeśli chodzi o odpowiednie przygotowanie, zaleca się:
• w dzień zabiegu ograniczyć aktywność i wysiłek fizyczny;
• zastosować po zabiegu środek przyspieszający gojenie, jeżeli w miejscu nakłucia powstał siniak lub krwiak;
• do dwóch dni po zabiegu nie korzystać z basenu oraz sauny;
• stosować zaleconą dietę w przypadku redukcji tkanki tłuszczowej karboksyterapią, aby utrzymać efekt;
• nie aplikować żadnych kremów i kosmetyków na skórę po zabiegu, oprócz tych wyraźnie wskazanych przez lekarza.
Zanim zdecydujemy się na zabieg karboksyterapii, upewnijmy się, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia:
• ciąża i okres laktacji;
• hemofilia;
• epilepsja;
• choroba nowotworowa;
• zakażenia grzybicze;
• infekcje wirusowe i bakteryjne (np. przeziębienie);
• stany zapalne skóry w okolicach planowanego zabiegu;
• skłonność do bliznowców;
• przebyty niedawno zawał lub dusznica;
• choroby serca i płuc;
• niewydolność narządowa;
• przyjmowanie w dużych dawkach leków rozrzedzających krew;
• przyjmowanie antybiotyków;
• terapia inhibitorami anhydrozy węglanowej.
Kiedy karboksyterapia okaże się skuteczna?
Skuteczność zabiegu karboksyterapii zależy oczywiście od miejsca na ciele, w którym chcemy go wykonać. W większości wypadków efekt widać już po pierwszym zabiegu, niemniej lekarz zawsze informuje o tym, że aby efekt był trwały, należy wykupić ich całą serię. Zabiegi są wtedy powtarzane mniej więcej co tydzień, a ilość powtórzeń jest zależna od tego, jakich efektów oczekujemy. W przypadku drobnych zabiegów, na przykład na cienie pod oczami, wystarczy jeden zabieg. Ale gdy chcemy w widoczny sposób zredukować rozstępy, cellulit czy tkankę tłuszczową w okolicach ud i pośladków, musimy liczyć się z tym, że zabiegów będzie minimum kilka, a całość będzie trwać od 4 do nawet 12 tygodni. Efekty będą jednak zdecydowanie bardzo zadowalające.
Karboksyterapia, choć jest jeszcze nowatorską metodą stosowaną w medycynie estetycznej, szybko została doceniona i rozpowszechniona. Dzięki niej w sposób bezpieczny i naturalny można walczyć z upływającym czasem oraz schorzeniami wpływającymi bezpośrednio na stan naszego ciała.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz