Kirgistan – poznaj ten piękny kraj!

Kirgistan nie jest obecnie najczęstszym celem wizyt turystów z Europy, niemniej coraz więcej osób decyduje się jechać tam na własną rękę w celu zwiedzania. Co wiemy o tym kraju? Jaka jest jego kultura i historia? Co warto tu zobaczyć? Sprawdźmy!

Kirgistan – garść faktów

Kirgistan leży w Azji Środkowej i graniczy z Kazachstanem, Uzbekistanem, Tadżykistanem oraz Chinami. Prawie 90 procent powierzchni tego kraju to tereny górskie.

kirgistan
Położenie geograficzne Kirgistanu

 

kirgistan
Kirgistan – Wieża Burana

 

kirgistan
Piękne górskie widoki w Kirgistanie

 

kirgistan
Tash Rabat

Miejscem szczególnym, którym bez wątpienia Kirgistan może się poszczycić, jest Tien-szan – najwyższy wierzchołek systemu górskiego, wznoszący się na wysokość aż 7439 metrów n.p.m. Około 4 procent terenu to lasy, jednym z nich jest największy naturalny las orzechowy. To właśnie liczne tereny górzyste przyciągają turystów, którzy kochają górskie wycieczki, piesze, jak i rowerowe, oraz majestatyczne krajobrazy.

Życie codzienne mieszkańców Kirgistanu

Jeśli chodzi o ludność, w Kirgistanie mieszkają wyjątkowo gościnni ludzie. Gdy zwracają się do kogoś starszego wiekiem, zawsze używają formy grzecznościowej zaimka osobowego „ty”. Zawsze też ustępują takim osobom miejsca w komunikacji miejskiej oraz przyznają honorowe miejsca przy stole. Rodziny zwykle liczą sobie troje lub więcej dzieci. Zgodnie ze zwyczajem, najmłodszy syn, bez względu na to, czy założy własną rodzinę, zostaje przy rodzicach, by się o nich zatroszczyć na starość. Z kolei dziewczynki już od najmłodszych lat uczone są praktycznych umiejętności do prowadzenia gospodarstwa domowego. Dzięki temu już w wieku kilkunastu lat świetnie sobie radzą w tej kwestii.

kirgistan
Bazar w Kirgistanie

W Kirgistanie panuje ciekawy zwyczaj: zarówno na radosnych, jak i smutnych uroczystościach zarzyna się owcę lub konia, a mięso rozdziela na części między wyznaczonymi wcześniej osobami. Istotnym elementem takiej „ceremonii” jest okazanie szacunku, dlatego goście dostają porcje dostosowane do wieku i pozycji. Następnie podawana jest narodowa potrawa Kirgistanu, beszbarmak, którą jada się rękoma.

kirgistan
Beszbarmak – narodowa potrawa Kirgistanu

Kirgistan to kraj przyjazny turystom. Być może okaże się celem Twojej kolejnej podróży?

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz