Konsultacja psychiatryczna – kiedy jest konieczna?

Skorzystanie z konsultacji psychiatrycznej jest wskazane wtedy, gdy pojawiają się określone objawy wymagające szybkiej interwencji specjalisty. Kiedy warto zapisać się do psychiatry? Jak wybrać odpowiedni gabinet psychiatryczny? Sprawdź najważniejsze informacje!

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatra jest lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem pacjentów doświadczających trudności psychicznych.

Dzięki posiadanej wiedzy oraz doświadczeniu w swojej dziedzinie psychiatra może zapewnić pacjentom dostęp do szybkiej i skutecznej terapii w zróżnicowanych przypadkach.

Nie należy przy tym mylić profesji psychiatry z psychologiem. Ten pierwszy jest lekarzem, dlatego może on wypisywać recepty, zwolnienia lekarskie, kierować pacjentów do szpitala. Ten drugi natomiast nie ma uprawnień lekarskich.

Kiedy warto udać się do psychiatry?

Wizyta u psychiatry jest często niezbędna wtedy, gdy pojawiają się poważne trudności psychiczne, z którymi nie możemy poradzić sobie we własnym zakresie. Wiele osób jednak nie dostrzega ich lub też bagatelizuje je, co opóźnia czas otrzymania pomocy medycznej.

Wśród wskazań do konsultacji psychiatrycznej znajdują się między innymi:

  • Stały, powtarzający się gorszy nastrój,
  • Często pojawiające się silne lęki, ataki paniki, manii,
  • Zaburzenia snu, między innymi bezsenność, spadek jakości snu, odczuwanie zbyt dużej senności,
  • Nałogi, uzależnienia,
  • Zaburzenia odżywiania,
  • Odczuwanie halucynacji, urojeń,
  • ADHD.

Gdzie udać się do psychiatry?

Obecnie w Polsce działa wiele gabinetów psychiatrycznych, a do lekarza tej specjalności można udać się zarówno na NFZ, jak i prywatnie.

Osoby, które mają opłacone ubezpieczenie zdrowotne, mogą udać się do lekarza psychiatry na NFZ bez dodatkowych opłat. Niestety, dostępność specjalistów w ramach Funduszu jest ograniczona, a czas oczekiwania na wizytę może trwać nawet parę miesięcy.

Aby dostać się do psychiatry jak najszybciej, wiele osób decyduje się na skorzystanie z prywatnych konsultacji. Można udać się na nie nawet w ciągu paru dni roboczych, dlatego też jest to bardzo dobra alternatywa dla wizyty na NFZ w przypadku pojawienia się objawów niecierpiących zwłoki.

Lekarz psychiatra Poznań – adresy gabinetów psychiatrycznych oraz opinie na temat psychiatrów można znaleźć już teraz w internecie.

Ile kosztuje wizyta u psychiatry?

Koszty związane z prywatnymi wizytami u lekarza psychiatry będą zależne od wybranej placówki medycznej.

Najczęściej w większych miastach jak Poznań ceny wynoszą od około 150 złotych do 200 złotych. Cenniki można znaleźć już teraz na stronach internetowych gabinetów i klinik medycznych.

Pin It

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz