Czym są podstawy bezpiecznikowe? Budowa i zastosowanie

Dobranie właściwych komponentów w układach elektrycznych ma duże znaczenie. Wśród dostępnych produktów znajdują się podstawy bezpiecznikowe. Czym dokładnie są tego typu elementy? Jak są one zbudowane? Kiedy stosowane są one najczęściej?

Podstawa bezpiecznikowa – co to jest?

Elementy określane jako podstawy bezpiecznikowe wchodzą w skład bezpieczników przemysłowych. Są one przeznaczone do montażu wkładek topikowych nożowych i pozwalają na jej włączenie w tor prądowy sprzętów rozdzielczych.

Wobec tego podstawy bezpiecznikowe pozwalają na stworzenie sprawnie funkcjonującej oraz bezpieczniej instalacji przemysłowej, dlatego też są one obecnie spotykane w wielu różnych obiektach.

Jak zbudowane są podstawy bezpiecznikowe?

Budowa podstaw bezpiecznikowych jest prosta. Duże znaczenie ma jednak zastosowanie odpowiednich typów materiałów, aby były one odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi.

Korpusy podstaw bezpiecznikowych wykonuje się z tworzyw poliestrowo-szklanych. Są one lekkie i odporne na wysokie temperatury, w tym na ogień. Do korpusów montowane są styki szczękowe. Najczęściej są one wykonane z miedzi i poddawane procesowi cynkowanie galwanicznego. Stosowane są także styki wykorzystujące srebro. Styki w podstawach bezpiecznikowych mogą mieć różne wielkości.

Gdzie stosuje się podstawy bezpiecznikowe?

Komponenty jak podstawy bezpiecznikowe mają rozległe zastosowanie. Wykorzystywane są one w pomieszczeniach zamkniętych w różnych układach i instalacjach.

Wybrane miejsca zastosowania podstaw bezpiecznikowych:

  • Szafy elektryczne kablowe rozdzielcze,
  • Szafy elektryczne komunalne,
  • Tablice rozdzielcze przemysłowe,
  • Tablice rozdzielcze energetyczne
  • Baterie używane do kompensacji mocy biernej.

Należy pamiętać o tym, że podstawy bezpiecznikowe nie powinny być narażone na czynniki mogące wywołać uszkodzenie instalacji elektrycznej. Są one montowane w miejscach, które nie zawierają pyłów, gazów powodujących ryzyko wybuchów, a także w miejscach nienarażonych na wilgoć.

Gdzie można zakupić podstawy bezpiecznikowe?

Komponenty określane jako podstawy bezpiecznikowe mają rozległe zastosowanie i obecnie są one używane w różnych obszarach przemysłu.

Sprzedaż podstaw bezpiecznikowych prowadzona jest głównie przez sklepy specjalizujące się w dostawie komponentów elektrycznych. Można także zamawiać je online z dostawą na terenie całej Polski.

Dokładne informacje dotyczące dostępnych wariantów podstaw bezpiecznikowych można znaleźć na stronach producentów tego typu elementów oraz w sklepach internetowych.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz