Trądzik różowaty – co go wywołuje? Jak go leczyć?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry twarzy charakteryzująca się zaczerwienieniem skóry oraz zmianami naczyniowymi i zapalnymi. Bez odpowiedniego leczenia trądzik może trwale oszpecić skórę twarzy. Jak więc sobie z nim radzić? Czy istnieje jakiś krem na trądzik różowaty, który mógłby zapobiec jego rozwojowi?

Trądzik różowaty – najpierw poznaj swojego wroga

Aby móc przystąpić do jakiegokolwiek leczenia, należy najpierw dobrze zapoznać się z chorobą, jej przyczynami i objawami. Jeśli chodzi o trądzik różowaty, przede wszystkim nie możemy go mylić z trądzikiem młodzieńczym, który zwykle samoistnie mija z wiekiem. Ten rodzaj trądziku występuje u osób między 30 i 50 rokiem życia, a więc nie ma nic wspólnego z dojrzewaniem. Po czym więc go rozpoznać? Cechami charakterystycznymi są: zaczerwienienie twarzy, obrzęk, grudki i krostki, rozszerzone naczynka, objawy oczne oraz guzowatość nosa. Wyróżniamy kilka odmian trądziku różowatego: oczny, guzowaty, grudkowo-krostkowy i rumieniowo-teleangiektatyczny.

krem na trądzik różowaty
Trądziku różowatego nie należy mylić z trądzikiem młodzieńczym, który może pojawić się w okresie dojrzewania i zwykle znika samoistnie z wiekiem.
krem na trądzik różowaty
Trądzik różowaty to choroba, która wpływa negatywnie na poczucie własnej wartości i może utrudnić kontakty z innymi ludźmi.

Ponieważ trądzik różowaty może mieć ogromny wpływ na samoocenę chorego, a co za tym idzie, jego samopoczucie w społeczeństwie, warto podjąć leczenie. Ale jakie? Czy krem na trądzik różowaty wystarczy? A może trzeba podjąć leczenie farmakologiczne?

Krem na trądzik różowaty – przystąp do walki

W leczeniu trądziku różowatego problematyczne jest to, iż do dziś nie ustalono jasnej przyczyny jego powstawania. Najprawdopodobniej u jego podstaw leżą predyspozycje genetyczne, czyli genetyczna skłonność do zachorowania na trądzik różowaty obecna w rodzinie. Inną przyczyną może być nadmierne ukrwienie oraz nawracające stany zapalne. Nie mogąc określić jednoznacznie przyczyny trądziku różowatego, trudno mówić o możliwości jego całkowitego wyleczenia. Nie oznacza to jednak, że nie należy robić niczego.

krem na trądzik różowaty
Trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie są przyczyny powstawania trądziku różowatego.
krem na trądzik różowaty
Odpowiednia pielęgnacja chorej skóry to podstawa skutecznego leczenia.

Skóra dotknięta tą chorobą, nawet w początkowym stadium, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Pomóc mogą dobrze dobrane kosmetyki, na przykład krem na trądzik różowaty. W jego składzie znajduje się między innymi kwas azelainowy, który naturalnie występuje w pełnoziarnistych produktach i wpływa na metabolizm komórkowy. Dzięki temu jest pomocny w walce z różnymi rodzajami trądziku. Oprócz tego chory powinien ostrożnie dobierać sobie kosmetyki do pielęgnacji twarzy – powinny charakteryzować się kwaśnym odczynem (pH poniżej 7). Nie jest wskazane stosowanie peelingów złuszczających do twarzy, gdyż mogą nasilać i tak zbyt duże ukrwienie twarzy. Jeżeli preparaty do stosowania miejscowego, takie jak kremy i maści okazują się nieskuteczne, być może będzie trzeba wprowadzić leczenie farmakologiczne. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

krem na trądzik różowaty
Kosmetyki do cery trądzikowej powinny być delikatne, o kwaśnym odczynie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz