Księgowość spółki z o.o. – jak wybrać odpowiedni program?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ze względu na swoją formę prawną, zobowiązana jest prowadzić pełną księgowość. Właściciele powinni wybrać program, który pozwoli zautomatyzować pewne procesy, jednocześnie ułatwiając dokonywanie rozliczeń finansowych oraz podatkowych.

Na czym polega prowadzenie księgowości w spółce z o.o.?

Księgowość spółki z o.o. to stosunkowo skomplikowane zagadnienie. Zgodnie z wymogami prawnymi, tego rodzaju podmiot zobowiązany jest do prowadzenia pełnej rachunkowości – nie ma tutaj możliwości skorzystania z form uproszczonych. Bardzo istotne jest bieżące dokonywanie rozliczeń finansowych, a także podatkowych. Właściciel spółki z o.o. odprowadzają składki ZUS za siebie oraz swoich pracowników, zobowiązani są również do sporządzania okresowych sprawozdań finansowych. Zakres prac księgowych jest dosyć szeroki, jednak obecne rozwiązania pozwalają zautomatyzować pewne procesy, przez co finalnie przedsiębiorca ma mniej obowiązków do wykonania. Ułatwienia zapewnia dobry program do księgowości spółki z o.o., który został zaprojektowany z myślą o przedsiębiorcach samodzielnie dokonujących rozliczeń.

Czym się kierować przy wyborze programu księgowego?

Wybór odpowiedniego programu księgowego to jedna z kluczowych decyzji, jaką podejmuje właściciel spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ważne, aby system umożliwiał:

  • automatyzację prostych procesów,
  • fakturowanie,
  • generowanie plików i deklaracji podatkowych oraz ZUS,
  • dokonywanie korekt,
  • prowadzenie dodatkowych ewidencji,
  • korzystanie ze schematów księgowych.

Są to podstawowe funkcje, jakie posiada dobry program księgowy. Przedsiębiorcy muszą wziąć pod uwagę nie tylko potrzeby bieżące, lecz również przyszłe. Ich firma będzie rozwijać się dynamicznie, dlatego dobrze zainwestować w program, który ten rozwój będzie wspierał, umożliwiając na przykład wystawianie faktur w językach obcych. Więcej na temat funkcjonalności dobrego systemu księgowego można przeczytać w serwisie wfirma.pl.

Czy księgowość spółki z o.o. można prowadzić samodzielnie?

Samodzielne prowadzenie księgowości to rozwiązanie pozwalające zoptymalizować koszty. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku przejściowych problemów finansowych bądź dużych inwestycji, pochłaniających większość firmowego budżetu. Niemniej jednak przedsiębiorcy często zadają sobie pytanie, czy będą w stanie sprostać wszystkim obowiązkom, jakie nakłada na nich prawo bilansowe oraz podatkowe? Z dobrym programem oraz dużymi chęciami jest to oczywiście możliwe. Coraz więcej osób decyduje się prowadzić księgowość na własną rękę, korzystając w razie potrzeby z porad profesjonalistów. Dobrze, jeśli taką możliwość daje wykupienie licencji do programu księgowego. Samodzielne prowadzenie księgowości wiąże się z koniecznością ciągłego aktualizowania wiedzy z zakresu finansów i podatków, jednak jest ona bardzo potrzebna w toku rozwijania firmy. Przedsiębiorcy zakładający spółkę z o.o. mogą więc rozważyć prowadzenie księgowości samodzielnie, zamiast zatrudniać kolejnych pracowników.

 

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz