Muzea online – kultura w zasięgu ręki!

Muzea to dla każdego miłośnika kultury i historii bardzo ważne miejsca na mapie świata. Często są ważnym miejscem na liście do zwiedzania podczas podróży. Pandemia koronawirusa spowodowała jednak ogromny zastój w turystyce, a co za tym idzie, także odwiedzaniu takich miejsc, jak muzea. Czy to możliwe, by nie wychodząc z domu, można było zwiedzać najsłynniejsze muzea świata? Tak! Jest to możliwe dzięki uruchomieniu muzeów online, czyli prezentacji eksponatów w trybie wideokonferencji. Z opcji tej korzysta wiele kulturalnych placówek na świecie, jak i w Polsce. Jak to działa? Gdzie możemy skorzystać z tej fantastycznej możliwości?

Muzea online na świecie – zwiedzaj, nie wychodząc z domu

Nie każdego z nas stać na dalekie podróże, a w dobie pandemii takie podróżowanie jest dodatkowo bardzo ryzykowne. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zobaczyć kawałka świata i poznać najciekawszych elementów kultury czy historii. Muzeum to idealne miejsce do tego, by zobaczyć dorobek kulturowy różnych zakątków naszej planety, a możliwość zwiedzania online to dodatkowe udogodnienie. Nie musimy martwić się podróżą, zakupem biletów, tłumami turystów i innymi trudnościami typowymi dla turystyki. Można usiąść wygodnie w fotelu, włączyć komputer i już! Co ważne, takie wirtualne spacery umożliwiają największe muzea na świecie.

Jednym z nich jest najsłynniejszy Luwr w Paryżu. To tutaj możemy podziwiać między innymi oryginalny obraz Mony Lisy autorstwa Leonardo da Vinci. Muzeum oferuje bezpłatne, wirtualne spacery po najpopularniejszych wystawach, gdzie można zobaczyć najważniejsze eksponaty. Innym, słynnym muzeum oferującym zwiedzanie online jest londyńskie British Museum, które stanowi jedno z największych muzeów historii starożytnej na świecie. Część mieszczących się tu eksponatów można zobaczyć, wybierając się na wirtualny spacer po muzeum. Nie sposób nie wspomnieć także o Muzeum Watykańskim, które stanowi kolebkę sztuki. Znajdują się tu między innymi zbiory dzieł sztuki gromadzonych przez wieki przez kolejnych papieży. Należą do nich freski Michała Anioła czy obraz polskiego malarza Jana Matejki przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Część z tych wspaniałych dzieł można zobaczyć w sieci, wybierając się na wirtualny spacer po tym fascynującym miejscu.

Muzea online - kultura w zasięgu ręki!

Muzea online w Polsce – co warto zobaczyć?

Było bardzo światowo, ale nie da się ukryć, że Polska również obfituje w muzea o ciekawym dorobku kulturowym. Ku uciesze wielu, one również oferują bezpłatny spacer online. Jednym z nich jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Muzeum udostępnia na swojej stronie internetowej szereg filmów z cyklu ARTEfakty, w których poszczególni pracownicy opowiadają o konkretnych dziełach sztuki mieszczących się w muzeum. Innym miejscem umożliwiającym zwiedzanie online jest nietypowe Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza, które mieści się w miejscowości Bóbrka na południu Polski. Wirtualny spacer przygotowany przez muzeum pozwala na przejście niemalże po całym obiekcie i zapoznanie się z jego najważniejszymi miejscami i zabytkami. Choć tematyka jest dość oryginalna, z pewnością znajdzie się wielu miłośników, którzy z przyjemnością obejrzą i posłuchają o historii przemysłu w naszym kraju.

Muzea online to bez wątpienia rozwiązanie idealne na nasze czasy. Bez kolejek, bez ryzyka, bez wychodzenia z domu można spędzić czas w wartościowy i ciekawy sposób.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz