Jak dbać o pościel?

Prawidłowa pielęgnacja pościeli to nie tylko kwestia wygody, ale również Twojego zdrowia. Zaniedbania pod tym kątem, mogą spowodować, że pojawią się w pościeli roztocza, które mogą wywołać alergię. Jeśli nie jesteście pewni, jak dbać o pościel zapoznajcie się z poniższym poradnikiem.

Jak dbać o pościel – dlaczego to takie ważne?

Systematyczne i właściwe dbanie o pościel pozwoli cieszyć się o wiele dłużej jej żywymi kolorami i wzorem. Poza tym pomoże zachować jej miękkość. Uczyni ją też bardziej przyjazną dla naszej skóry. Dbając o pościel wpływamy też na higienę naszego snu, co z kolei poprawia komfort nocnego wypoczynku. Warto też wspomnieć, że eliminujemy mikroorganizmy, na czym z kolei korzysta nasze ciało.

czysta pościel na łóżku

Jak dbać o pościel nową, a jak o używaną?

Nowa pościel to obietnica komfortu i wygody, pod warunkiem, że przed pierwszym użyciem ją wypierzemy. Po co? Przede wszystkim w ten sposób pozbywamy się chemicznego zapachu i ewentualnych chemikaliów, które mogłyby nas uczulić. Po drugie stanie się bardziej miękka, a tym samym o wiele przyjemniej będzie się pod nią spało. Jak dbać o pościel, którą użytkujemy już jakiś czas? Po pierwsze – nie należy jej trzymać na zewnątrz, aby nie osadził się niej kurz i inne zanieczyszczenia. Po drugie – zanim zostanie schowana powinniśmy ją rozłożyć na około 10 – 15 minut. Dzięki temu będzie miała ona szansę przeschnąć. Po trzecie – raz na jakiś czas możemy jej zafundować „pranie na sucho” przy użyciu sody oczyszczonej. Proszek wystarczy wysypać na rozłożoną pościel i pozostawić na niej przez co najmniej 2 – 3 godziny. Potem powinniśmy ją odkurzyć. Tym sposobem łatwo ją odświeżymy i pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu. Po czwarte – pościel używaną należy prać jak najczęściej w temperaturze między 40 – 60st.C. To pozwoli usunąć roztocza w pościeli, a także pozbyć się z niej bakterii i grzybów. 

biała pościel rozłożona na łóżku

Roztocza w pościeli – co to jest i jak się tego pozbyć?

Niewłaściwie pielęgnowana pościel nie sprzyja higienie snu to po pierwsze. Po drugie – mogą się pojawić w pościeli roztocza. Co to takiego?  Są to mikroskopijnych rozmiarów organizmy cudzożywne. Nasze łóżka – z racji tego, że zbiera się w nich sporo naszego naskórka oraz panuje wilgoć – stanowią dla nich doskonałe środowisko do rozwoju i bytowania. Co zabija roztocza? Przede wszystkim częste pranie i regularne wietrzenie pościeli. Tym sposobem skutecznie zabijamy roztocza. Poza tym roztocza w pościeli nie lubą wysokich temperatur – zginą, gdy będziemy prać pościel w temperaturze powyżej 60st. C i pamiętać o wyprasowaniu poszewek przed nałożeniem ich na poduszki czy kołdrę. Roztocza nie przeżyją również w mroźnym otoczeniu. Dlatego też niewielkich rozmiarów poduszki czy poszewki możemy wsadzić na kilka minut do zamrażarki. Oczywiście należy też zadbać o to, by po tym zabiegu wyschły. Warto też regularnie wietrzyć sypialnię korzystając z niskich temperatur, jakie panują na zewnątrz. Aby utrudnić roztoczom bytowanie w naszych łóżkach, dobrze jest też zadbać o czystość w całym domu.

Autor tego poradnika: https://medsowa.pl/a/roztocza-w-poscieli-co-zabija-roztocza opisuje dokładnie co zabija roztocza w naszym otoczeniu. Wśród wielu metod wymienia m.in. częste wietrzenie i odkurzanie mieszkania oraz rezygnacja z ciężkich zasłon czy dywanów, na których łatwo osadza się kurz, czyli środowisko idealne dla roztoczy.

Chcąc jeszcze lepiej zadbać o swoją pościel, możemy raz na jakiś czas zafundować sobie nowy materac piankowy, który jest odporny na działanie roztoczy. Warto też sięgnąć po pokrowce na pościel i dbać o czystość narzut, którymi przykrywamy łóżko w ciągu dnia.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz