Niedobór żelaza? Uzupełnij go dietą!

Niedobór żelaza to częsta przyczyna złego samopoczucia. Objawia się między innymi przemęczeniem, zawrotami głowy, wypadaniem włosów i łamliwymi paznokciami. Poziom żelaza w organizmie można oznaczyć przez standardowe badanie krwi. Ale jak sobie pomóc, zanim trafimy do lekarza i otrzymamy wyniki badań? Pomóc może odpowiednia dieta.

Niedobór żelaza – na co wpływa?

Jaką rolę w naszym organizmie pełni żelazo? Jest to jeden z najważniejszych makroelementów w naszej diecie, gdyż wpływa na pracę serca, gospodarkę hormonalną, a także sprawność mięśni i ogólną odporność organizmu. Niedobór żelaza może być przyczyną anemii, gdyż najwięcej go znajduje się w czerwonych krwinkach i współtworzy hemoglobinę odpowiadającą za wiązanie tlenu we krwi oraz jego transport. niedobór żelazaPonieważ nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć żelaza, musimy mu go dostarczyć przed odpowiednio dobraną dietę. Co więc jeść, by uzupełnić niedobór żelaza w swoim organizmie?

Dieta bogata w żelazo

Najwięcej żelaza znajdziemy w mięsie, głównie wołowym. Oprócz tego zawierają go wszystkie owoce morza (ostrygi, małże, krewetki, kalmary, ośmiornice) i ryby. Źródłem żelaza są też sardynki, jaja, zwłaszcza żółtko kurzych jaj czy wątróbka. Ale, ku radości wegetarian i wegan, żelazo znajdziemy także w wielu owocach i warzywach. W naszej diecie nie powinno zabraknąć pestek dyni, które są najlepszym roślinnym źródłem żelaza. Oprócz tego są bogate w magnez, cynk czy kwasy tłuszczowe omega-3. Można je dodawać do sałatek lub zup, albo jeść samodzielnie jako przekąskę. niedobór żelazaInnym smacznym źródłem żelaza są suszone morele. Sprawdzą się jako słodka przekąska, dodatek do deseru, dodatek do śniadaniowej owsianki czy też do duszonych mięs i sosów. Inne produkty, które warto jeść przy niedoborze żelaza są: otręby owsiane, kakao, orzechy, suszone pomidory czy natka pietruszki. Warto też umiejętnie łączyć produkty spożywcze, aby podnieść wchłanialność żelaza. Pomaga w tym zwłaszcza witamina C, kwas foliowy i miedź.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz