Pielęgnacja skóry zimą – przygotuj ją na mrozy!

Zima to okres, gdy gwałtownie spada temperatura, pojawiają się mrozy, opady śniegu i zimne wiatry. Te warunki atmosferyczne nie pozostają bez wpływu na naszą skórę, zwłaszcza na skórę twarzy oraz dłoni. Dlatego jeszcze przed nadejściem zimy warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry zimą oraz w jakie kosmetyki się zaopatrzyć na ten czas.

Pielęgnacja skóry zimą – dlaczego tak ważna?

Nie ulega wątpliwości, iż pielęgnacja skóry zimą wygląda inaczej niż wiosną czy latem. To trudna pora roku, gdyż nasza skóra narażona jest na nagłe zmiany w otoczeniu. Z jednej strony przebywamy w ciepłych, ogrzewanych pomieszczeniach, a z drugiej poza domem na zimnie i wietrze. Z tego względu skóra może stać się podrażniona, a także przesuszona i matowa.

pielęgnacja skóry zimą
Skóra twarzy narażona jest zimą na wiele niekorzystnych czynników, takich jak mroźny wiatr i chłód. Dlatego należy o nią odpowiednio zadbać.

Zwykły, uniwersalny krem nawilżający z pewnością nie wystarczy, gdyż nie wnika do głębszych partii skóry, aby ją dobrze odżywić. Różnica w doborze kosmetyków do pielęgnacji skóry będzie też zależała od jej rodzaju. Inne kosmetyki dedykowane są osobom o skórze suchej, inne do skóry naczyniowej, a jeszcze inne do tłustej i mieszanej. Warto więc najpierw ustalić, jakim typem jesteśmy, a potem pod tym kątem dobrać kosmetyki do pielęgnacji skóry na zimę.

Pielęgnacja skóry zimą krok po kroku

Najważniejszym elementem pielęgnacji skóry w okresie zimy jest jej odpowiednie nawilżenie. Wbrew pozorom i różnym opiniom, dotyczy to także skóry tłustej. To, że produkuje ona dużą ilość sebum absolutnie nie oznacza, że jest właściwie nawilżona i odżywiona. Po prostu należy dobrać odpowiedni krem do twarzy do swojej cery. Kosmetyki nawilżające powinny zawierać różne substancje higroskopijne, na przykład kwas hialuronowy. Jego zadaniem jest nawilżenie skóry oraz zapobieganie jej odwodnieniu. Drugim ważnym składnikiem jest gliceryna. Działa ona również na głębsze partie naskórka, dzięki czemu nawilża bardzo efektywnie. Podobnie do gliceryny działa glikol propylenowy. Nie tylko nawilża, ale też dobrze uwadnia skórę, nadając jej elastyczności i delikatności. Zimą bardzo istotne jest, by zapewnić skórze odpowiednią warstwę lipidową, która ochroni twarz przed utratą wody mimo wiatru i chłodu.

pielęgnacja skóry zimą
Pamiętajmy, by zimą zaopatrzyć się w odpowiednie kremy ochronne.

Dobre kremy ochronne na zimę zawierają sfingolipidy, które pobudzają cerę do produkcji lipidów. W ich składzie powinny się też znaleźć naturalne olejki, np. olejek jojoba lub olejek sezamowy, masło karite oraz różnego rodzaju emolienty. Taki krem warto stosować dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Odpowiednia pielęgnacja skóry zimą zapewni nam świeży i zdrowy wygląd.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz