Pierwsza kąpiel dziecka – poradnik

Dzień dobry Moi Drodzy!

I już rozpoczął się rok 2016! Czas szybko płynie, a widzą to szczególnie świeżo upieczeni rodzice. Ich maluch z dnia na dzień jest coraz większy i rezolutniejszy. Ale to właśnie pierwsze chwile z życia dziecka są najbardziej emocjonujące, gdyż stawiają rodziców w wielu nowych sytuacjach. Jedną z nich jest pierwsza kąpiel dziecka. Jakie obawy towarzyszą wtedy młodym matkom i ojcom? O czym powinni pamiętać podczas tej czynności?

Pierwsza kąpiel dziecka – obawy i niepokoje

Spośród różnych czynności pielęgnacyjnych dziecka jedną z trudniejszych dla rodziców jest pierwsza kąpiel. Maluszek ma bardzo delikatną skórę, którą łatwo podrażnić. Poza tym podczas kąpieli zarówno temperatura w pomieszczeniu, jak i wody musi być dostatecznie ciepła, ale nie za wysoka. Istotny jest też sposób trzymania ciała dziecka podczas kąpieli.

pierwsza kąpiel dziecka
Podczas kąpieli noworodka trzeba trzymać go we właściwy sposób.

Dla świeżo upieczonych rodziców to bardzo duże wyzwanie. Niemniej jednak pierwsza kąpiel dziecka, i każda kolejna, może być bardzo radosnym przeżyciem zarówno dla malucha, jak i rodziców, gdyż bardzo ich do siebie zbliża. Warto więc przygotować się na to zdarzenie, by później nie czuć niepokoju czy wręcz zdenerwowania.

O czym pamiętać, pierwszy raz kąpiąc niemowlę?

Aby pierwsza kąpiel dziecka zakończyła się sukcesem, musimy się do tego dobrze przygotować. Co nam będzie potrzebne? Przede wszystkim myjka, delikatny płyn do kąpania niemowląt, oliwka, krem do pupy, waciki, sól fizjologiczna, czysta pieluszka i czyste ubranko na zmianę. W pomieszczeniu, w którym odbywa się kąpiel, powinna panować temperatura około 22 stopni, natomiast woda w wanience powinna mieć około 37 stopni.

pierwsza kąpiel dziecka
Podczas kąpieli dziecka temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 22 stopnie, a temperatura wody – 37 stopni.

Zanim przystąpimy do kąpieli, warto przemyć wacikiem nasączonym solą fizjologiczną buzię, oczy i małżowiny uszne, oczywiście za każdym razem świeżym wacikiem. Dalszą instrukcję, jak bezpiecznie wykąpać swoje maleństwo, możecie znaleźć TUTAJ.

Pozdrawiam,
D.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz