Piętnasty tydzień ciąży – jak wygląda?

Ciąża to dla kobiety pragnącej być matką niezwykle ekscytujący czas. Sposób, w jaki w jej łonie rozwija się nowe życie z całą stanowczością można nazwać cudem. Nieraz jednak przeżywanie tego ‘cudu’ wiąże się dla kobiety z pewnymi niedogodnościami, a nawet zagrożeniami. Dobrze więc, gdy zawczasu dowie się, czego może się spodziewać na poszczególnych etapach ciąży. Dziś dowiemy się, jak przebiega piętnasty tydzień ciąży – co się wtedy zmienia, na jakim etapie rozwoju jest maluszek i jakie ewentualne zagrożenia mogą czyhać na przyszłą mamę.

Piętnasty tydzień ciąży – co się dzieje z mamą?

Piętnasty tydzień ciąży to dokładnie jej czwarty miesiąc i drugi trymestr, czyli prawie połowa. W tym czasie przyszła mama może spodziewać się, że przestanie tak często odwiedzać toaletę na siusiu. Wynika to z faktu, że właśnie w tym okresie ciąży macica unosi się ponad spojenie łonowe i (wreszcie!) przestaje uciskać pęcherz. Poza tym w piętnastym tygodniu ciąży kobieta może zauważyć na swoim ciele pieprzyki i piegi o znacznie ciemniejszym odcieniu. To całkowicie normalne, gdyż tak działają hormony na ciało podczas ciąży. Naturalne przebarwienia zwykle znikają w ciągu roku od porodu. Poza tym w żyłach zaczyna płynąć więcej krwi niż przed ciążą, a serce nieco się powiększa i bije szybciej. piętnasty tydzień ciążyPiętnasty tydzień ciąży niesie też za sobą pewne niedogodności. Jednym z nich są zaparcia. Można sobie z nimi radzić, wprowadzając do diety więcej błonnika, który reguluje pracę układu pokarmowego. W tym czasie przyszła mama jest też narażona na anemię, dlatego nie można zapominać o kontrolowaniu poziomu żelaza. Jakiekolwiek objawy rozpoczynającej się anemii należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi prowadzącemu!

A co z dzidziusiem?

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko waży już jakieś 50 gram i mierzy 11 centymetrów. Ma już wykształcone stawy i mięśnie, a jego nogi stają się dłuższe od rąk. Skóra maluszka jest jeszcze przezroczysta, przez co widać przez nią siateczkę naczynek krwionośnych. To coś niezwykłego! Poza tym około piętnastego tygodnia dziecko staje się bardziej aktywne i reaguje na emocje mamy. Macha rączkami i nóżkami, zgina je, a także rusza paluszkami. Zdarza mu się ssać kciuk, gdy nie jest w najlepszym nastroju, bo, jak już mówiliśmy, udziela mu się nastrój mamy. Gdy więc mama jest smutna, maluchowi również nie jest za wesoło.piętnasty tydzień ciąży

Aby dowiedzieć się jeszcze czegoś więcej o tym oraz innych okresach ciąży, warto zajrzeć TUTAJ – zachęcam!

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz