Jak rozpoznać alergię u dzieci?

Każdy odpowiedzialny rodzic stara się szybko reagować na wszelkie zmiany chorobowe pojawiające się u ich dzieci. Niestety, dość często rodzice samodzielnie i zbyt pochopnie wystawiają diagnozę, gdyż wydaje im się, że objawy te są im dobrze znane. Stąd przez dłuższy czas wielu rodziców nie rozpoznaje u swoich dzieci alergii. Tymczasem nieleczona alergia u dzieci może być bardzo niebezpieczna w skutkach. Jak więc ją rozpoznać?

Alergia u dzieci, a przeziębienie – czym się różnią?

Dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, dość często zapadają na infekcję górnych dróg oddechowych, czyli potocznie mówiąc, przeziębienie. Bardzo łatwo złapać wirusa od innego dziecka, przebywając kilka godzin w jego towarzystwie. Niektórzy rodzice, wiedząc, że ich dzieci to małe chorowitki, od razu podają leki przeciw grypie i przeziębieniu, gdy zobaczą znane im objawy, na przykład katar czy kaszel. Okazuje się jednak, że te objawy nie zawsze świadczą o przeziębieniu. Często są oznaką alergii. Jak więc to rozróżnić?

Przede wszystkim objawy alergii pojawiają się w określonych okolicznościach i utrzymują przez dłuższy czas. Zaliczają się do nich: niedrożny nos, kichanie, katar sienny, kaszel i chrypka, a także często nawracające infekcje dróg oddechowych. Te objawy często występują w przypadku uczulenia na sierść zwierząt, kurz i roztocza.

W przypadku alergii na pyłki, oprócz kataru siennego pojawią się też zaczerwienione i łzawiące oczy, może też wystąpić wysypka.

alergia u dzieci
Przyczyną alergii u dzieci może być sierść zwierząt lub pyłki roślin.

Niebezpieczne mogą też być alergie pokarmowe, które skutkują nudnościami, wymiotami, biegunką lub zaparciami. Pojawiają się one bez wyraźnej przyczyny, dlatego czasem trudno samodzielnie ustalić, co jest powodem alergii.

Gdy rozpoznasz objawy alergii

Jeżeli po jakimś czasie obserwacji dostrzeżemy któreś z tych objawów i zauważymy, że utrzymują się one dłuższy czas, niezwłocznie należy udać się do lekarza, najlepiej od razu do alergologa. Lekarz wykona niezbędne badania, które pozwolą ustalić, czy to na pewno alergia i z czego ona wynika, a następnie zaleci odpowiednie leczenie.

alergia u dzieci
Jeżeli podejrzewamy alergię u swojego dziecka, koniecznie trzeba wykonać testy u alergologa.

Alergia u dzieci może z czasem samoistnie minąć, niemniej nigdy nie można zaniechać jej leczenia, jeśli już zostanie rozpoznana. Bardzo często to właśnie nieleczona alergia jest powodem rozwinięcia się astmy, dlatego jako rodzice zwracajmy na to szczególną uwagę.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz