Organizm człowieka potrzebuje wielu witamin, by sprawnie funkcjonować. Niektóre z nich są dostępne w pożywieniu, inne warto dodatkowo suplementować, by nam ich nie zabrakło. Jedną z niezwykle ważnych witamin jest witamina D. Niestety, sporo osób cierpi na jej niedobór, nawet o tym nie wiedząc. Jakie mogą być tego skutki? I gdzie znaleźć tę witaminę?
Witamina D – co warto o niej wiedzieć?
Witamina D jest wytwarzana przez nasz organizm pod wpływem światła słonecznego. Jest rozpuszczalna w tłuszczu i może być magazynowana w organizmie. Jest też bardzo potrzebna do prawidłowego wchłaniania wielu innych składników odżywczych i mineralnych, a ponadto odgrywa ważną rolę w rozwoju kości i zębów czy prawidłowym funkcjonowaniu nerek. Okazuje się też, że ma ogromny wpływ na różne choroby, na przykład osteoporozę, cukrzycę, choroby nowotworowe, a nawet depresję. Jak więc widać, jest naszemu organizmowi bardzo potrzebna. Niestety, zwłaszcza w okresach jesienno-zimowych, gdy dni są krótkie i mało słoneczne, może nam jej brakować. W jakich produktach spożywczych można zatem znaleźć witaminę D? Zdecydowanie jej największym źródłem są tłuszcze ryb morskich, czyli po prostu tran. Zawiera ją również mleko i przetwory mleczne. W aptece można również znaleźć suplementy witaminy D, niemniej powinno się je zażywać po konsultacji z lekarzem, gdyż jej przedawkowanie również może mieć złe skutki, podobnie jak niedobór. Z tego względu na okres jesienno-zimowy powinniśmy wzbogacić naszą dietę o ryby i nabiał, warto też codziennie przyjmować tran w postaci płynu lub tabletek.
Niedobór witaminy D – objawy i skutki
Niedobory witaminy D w organizmie, zwłaszcza przez dłuższy czas, mogą skutkować złym samopoczuciem oraz zapadnięciem na poważne schorzenia. Objawami niedoboru mogą być między innymi bóle kostno-mięśniowe, biegunka, bezsenność, choroby zębów, utrata apetytu, zaburzenia widzenia oraz niesmak i uczucie pieczenia w jamie ustnej oraz gardle. Niemniej to nie koniec.
Witamina D odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu, więc jej niedobór może wywoływać choroby w różnych jego układach. Na przykład zwiększa się ryzyko otyłości, zapadnięcia na depresję, chorób układu krążenia, cukrzycy, nowotworów, chorób zapalnych i autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane czy toczeń. Ponadto brak dostatecznej ilości witaminy D przyspiesza procesy starzenia się skóry. Warto więc przyjrzeć się bliżej tej sprawie i pilnować, by w naszym organizmie nigdy nie zabrakło tej cennej witaminy!
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz