Wstydliwy problem aktywnych fizycznie…

Witajcie Moi Drodzy!

Wiosna w pełni, zatem wielu z Was chętnie korzysta z różnych aktywności fizycznych: basen, bieganie, jazda na rowerze, siłownia. Sprawność fizyczna pozwala gubić zbędne kilogramy i modelować sylwetkę, ale naraża nas też na różne schorzenia. Jednym z nich jest grzybica, którą można załapać właśnie w publicznych miejscach typu basen czy siłownia lub gdy źle dbamy o miejsca narażone na działanie ciepła i potu, na przykład pachwiny. Dlatego dziś opowiem Wam pokrótce, czym jest grzybica pachwin, jak się objawia oraz jak się przed nią chronić.

basen
Korzystanie z basenów miejskich może się wiązać z zarażeniem grzybicą.

Gdy atakuje grzybica pachwin…

Grzybica pachwin może nas zaatakować w obrębie pachwin, pośladków, wewnętrznej części ud oraz na okolicznych fałdach skóry. Może też przenieść się na inne części ciała. Objawia się głównie podrażnieniem i zaczerwienieniem wymienionych wcześniej części naszego ciała, powodując świąd i czerwoną wysypkę. Nie ulega wątpliwości, że to dość kłopotliwa i wstydliwa przypadłość, niemniej uczucie skrępowania nie powinno nas powstrzymać przez wizytą u lekarza. Nieleczona grzybica pachwin będzie się rozwijać, a co gorsza, możemy nią zarażać inne osoby.

kobieta biega
Osoby uprawiające sport są narażone na grzybicę pachwin.

Jak rozwija się ta choroba?

Mówiąc najogólniej, grzybica pachwin, ale nie tylko, pojawia się na skutek rozwijania się grzybów w ciepłych i często wilgotnych zakamarkach naszego ciała. A jak wiemy, podczas ćwiczeń fizycznych, pocenie ciała jest znacznie wzmożone, zwłaszcza w okolicy pachwin, pośladków i ud. Ponieważ nie ma tam przepływu powietrza, może dojść do rozwinięcia się grzybicy. Grzybicą można się też zarazić poprzez używanie zakażonych ręczników, ale przenosi się ona też z innych części ciała, chociażby stóp. Całe szczęście, leczenie tego schorzenia jest skuteczne i dość szybkie, a przede wszystkim niedrogie.

Zanim choroba się rozwinie

Przed grzybicą pachwin i innych partii ciała można się skutecznie bronić. Oto kilka wskazówek:

1. Dbaj o higienę i suchość okolic pachwin, zwłaszcza po ćwiczeniach fizycznych. Weź prysznic, osusz te miejsca i załóż suchą odzież.
2. Wybierz bawełnianą bieliznę, gdyż syntetyczna powoduje pocenie się pachwin i otarcia.
3. Często zmieniaj ręczniki i nie używaj ręczników innych osób. Jeśli masz problem z grzybicą innej partii ciała, używaj do niej osobnego ręcznika, by nie przenieść choroby na pachwiny.

mycie rąk
Dbanie o higienę jest niezbędne, jeśli chcemy ochronić się przed grzybicą.

Więcej porad odnośnie grzybicy pachwinowej znajdziecie na www.canespor.pl.

Pozdrawiam,
D.

Pin It

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz