Alergia na roztocza – nie lekceważ objawów!

W naszym społeczeństwie przybywa alergików. Niestety, niejeden z nich nie ma pojęcia o tym, iż nim jest, ponieważ lekceważy pierwsze objawy alergii. Alergia na roztocza, na pyłki roślin oraz na grzyby to najpopularniejsze formy alergii, które nieleczone, mogą wywoływać poważne choroby dróg oddechowych. Zobaczmy więc, jak je rozpoznać oraz leczyć.

Alergia na roztocza – jak ją rozpoznać?

Alergia to reakcja organizmu na jakiś czynnik zewnętrzny, który nie jest groźny, jednak nasz układ immunologiczny, jest zbyt wrażliwy, więc uruchamia czynności obronne. Alergia na roztocza i kurz, pyłki roślin, pleśnie i grzyby oraz sierść zwierząt mogą mieć bardzo podobne objawy, dlatego czasem trudno je odróżnić. Niemniej jest to możliwe. Alergia na roztocza i kurz objawia się przede wszystkim uczuciem zatkanego nosa przez cały rok. Towarzyszy mu też katar, nie jest to jednak katar sienny, czyli lejący, jak to bywa w wypadku alergii na pyłki roślin. Oprócz tego może występować też pieczenie i zaczerwienienie oczu oraz całoroczny suchy kaszel i bóle głowy.

alergia na roztocza i kurz
Alergia na kurz i roztocza może powodować uczucie zatkanego nosa, bóle głowy i suchy kaszel.

Cechą charakterystyczną alergii na roztocza jest to, iż objawy mogą ustępować, gdy jesteśmy na świeżym powietrzu, a nasilają się, gdy wchodzimy do pomieszczenia. Z czego to wynika? Otóż to właśnie w zamkniętych pomieszczeniach obecny jest kurz oraz roztocza i są one tam bez względu na porę roku. Właśnie dlatego również objawy alergii występują niemalże ciągle.

Skuteczne leczenie alergii

Aby poradzić sobie z alergią, najpierw musimy wykonać testy alergiczne, aby mieć pewność, że jesteśmy uczuleni, a następnie odpowiednio dobrać leki. Główną substancją znajdującą się w lekach na alergię jest desloratadyna. Substancja ta zmniejsza kichanie i uczucie zatkanego nosa, a także świąd, pieczenie skóry oraz wysypkę, a ponieważ nie wpływa na układ nerwowy, nie powoduje uczucia senności czy rozkojarzenia.

testy alergiczne
Testy alergiczne pozwolą nam upewnić się, na co jesteśmy uczuleni i podjąć odpowiednie leczenie.

Takie leki w większości przypadków są dostępne bez recepty, zawsze jednak dobrze jest przed zastosowaniem skonsultować się z lekarzem. Więcej na temat leczenia alergii i jej objawów można przeczytać TUTAJ.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz