Nie daj się grypie!

Nikt z nas nie lubi chorować. Przeziębienie oraz grypa uniemożliwiają nam działanie, osłabiają nas i sprawiają, że czujemy się źle. Czasami jednak objawy grypy mogą występować pojedynczo. Jak sobie z nimi poradzić? Jakie leki zastosować na ból gardła, a jakie na gorączkę? Sprawdźmy!

Na ból gardła, na katar, na gorączkę…

Spośród pierwszych objawów przeziębienia lub grypy może pojawić się katar oraz kaszel, a także stan podgorączkowy. Początkowo nie są one aż tak uporczywe, przez co niejednokrotnie lekceważymy te objawy. Niemniej jest to odpowiednia chwila, by przystąpić do walki z bakteriami czy wirusami i zwalczyć chorobę, nim się bardziej rozwinie.

KATAR

Jeżeli więc czujemy, że nasz nos jest zatkany, pojawia się częste kichanie oraz wydzielina z górnych dróg oddechowych, warto zastosować leki zawierające pseudoefedrynę lub fenylefrynę. Pozwolą one przywrócić drożność nosa i umożliwią swobodne oddychanie. Z domowych metod na katar dobrze wykorzystać inhalacje wykonane z gorącej wody i olejków eterycznych, na przykład olejku eukaliptusowego. Rozgrzanie dróg oddechowych w ten sposób zniweluje rozwój drobnoustrojów wywołujących katar.

KASZEL I BÓL GARDŁA

A co, gdy pojawia się drapanie w gardle, ból gardła i kaszel? To typowe objawy kaszlu suchego, który jest męczący i bezproduktywny, może podrażniać śluzówkę i często poprzedza pojawienie się kaszlu mokrego. Na ból gardła i kaszel suchy warto zastosować lek z substancją czynną dekstrometorfanem, która hamuje odruch kaszlu i łagodzi ból.

na ból gardła
Na ból gardła i kaszel warto zastosować lek, który usunie drobnoustroje i nawilży podrażnioną śluzówkę.

Domową i naturalną metodą na ból gardła i suchy kaszel może być płukanie gardła naparem z szałwii lub wodą z solą. W ten sposób nawilżamy gardło, co eliminuje potrzebę kaszlu, łagodzimy też ból wywołany częstym kasłaniem.

GORĄCZKA

Typowym objawem grypy jest również stan podgorączkowy, który wynosi około 37-38 stopni. Temperatura powyżej 38 stopni to gorączka. Musimy pamiętać, że stan podgorączkowy to znak, iż organizm walczy z infekcją, zatem próba zbicia go może przynieść skutki odwrotne do zamierzonego. Wtedy warto przyjmować witaminy i pić dużo płynów, aby organizm miał siłę walczyć. Dopiero gdy gorączka wzrośnie, warto zastosować leki obniżające ją, zawierające paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy – substancje czynne mające działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe.

gorączka
Na gorączkę najlepsze będą leki z paracetamolem, ibuprofenem lub kwasem acetylosalicylowym.

Więcej o leczeniu grypy i przeziębienia możecie też przeczytać TUTAJ.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz