Każdy kochający właściciel jakiegoś zwierzątka domowego stara się dbać o niego jak najlepiej i szybko reagować w razie jakichś niepokojących objawów. Jednym z częstych i niestety uciążliwych problemów jest biegunka u kota – jest męcząca głównie dla zwierzęcia, ale również dla właściciela. Przyczyn biegunki może być naprawdę wiele, dlatego nie da się od razu jednoznacznie określić, co ją wywołało. Warto jednak znać najczęstsze przyczyny biegunki u kotów.
Biegunka u kota – najczęstsze przyczyny
Najczęściej przyczyny biegunki u naszego pupila poszukujemy w pokarmie – i słusznie, bo to jeden z najpopularniejszych powodów jej występowania. Może chodzić o alergię pokarmową, która ujawni się w ten sposób, gdy zmienimy karmę. Biegunka u kota wystąpi także wtedy, gdy zje nieświeże jedzenie lub coś, czego koty nie tolerują. Niewiele osób na przykład wie, że koty nie mogą pić krowiego mleka, gdyż nie tolerują laktozy! Jego podanie może odbić się na zdrowiu kociaka.
Innymi przyczynami wystąpienia biegunki mogą być także poważniejsze schorzenia, takie jak nowotwory, stany zapalne jelit czy panleukopenia kotów. Jak ocenić, która z przyczyn dotyczy naszego pupila? Jeżeli kot cierpi na przewlekłe lub częste biegunki i są one bardzo wykańczające, nie powinniśmy tego bagatelizować. Może to oznaczać, że kotu dolega coś znacznie poważniejszego – najlepiej wtedy po prostu skontaktować się z weterynarzem. Jeżeli jednak podejrzewamy, że biegunka u kota może mieć podłoże w diecie i w jakichś zmianach ostatnio wprowadzonych, warto je po prostu cofnąć i zobaczyć, jak zareaguje organizm naszego zwierzaka. Nigdy natomiast tego nie lekceważmy, gdyż możemy w ten sposób bardzo zaszkodzić pupilowi.
Leczenie biegunki u kota
Jeżeli poznamy już przyczynę biegunki u naszego kota, naturalnym krokiem dalej będzie podjęcie leczenia. Zamiast wprowadzać własne sposoby na wyleczenie kota, lepiej postępować zgodnie z zaleceniami weterynarza. Jeżeli istnieje podejrzenie poważnej choroby, weterynarz może zlecić dodatkowo badanie krwi i kału, a także zrobić EKG.
Jeśli natomiast mamy do czynienia ze zwykłym zatruciem pokarmowym, pomocna może się okazać zmiana diety na lżejszą. W jej skład może wchodzić drobiowe mięso i ryż – produkty te są lekkostrawne i mają właściwości wchłaniające. Odradza się natomiast podawanie suchej karmy, gdyż podrażnia jelita. Do picia najlepiej podawać wodę mineralną. Po zmianie diety należy monitorować częstotliwość wypróżnień u kota oraz w miarę możliwości wygląd kału. Z pewnością zauważymy, gdy już wszystko wróci do normy.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz