Brzuch to jedno z tych miejsc, w których znajduje się przynajmniej kilka ważnych narządów. Gdy więc mówimy, że boli nas brzuch, tak naprawdę może to świadczyć o bardzo różnych, mniej lub bardziej poważnych schorzeniach. By ustalić, co konkretnie nam dolega, należy opisać rodzaj bólu i jego dokładną lokalizację. Dzisiaj skupimy się na tym, jak objawia się ból podbrzusza i o czym może świadczyć.
Ból podbrzusza – charakterystyka
Podbrzusze to dolne partie naszego brzucha, w którym znajdują się między innymi jelita, kobiecy układ rozrodczy, a także pęcherz, czyli układ moczowy. Gdy więc skarżymy się ból podbrzusza, najprawdopodobniej jest jakiś problem z którymś z wymienionych narządów. Zawsze też towarzyszą mu jakieś dodatkowe objawy, które pomogą nam ustalić, co się konkretnie dzieje.
Najczęstsze przyczyny bólu podbrzusza
W przypadku kobiet ból podbrzusza często sygnalizuje zbliżającą się miesiączkę. Ból wynika wtedy z intensywnych skurczów macicy, która w ten sposób pozbywa się endometrium. Taki ból może utrzymywać się zarówno przed miesiączką, jak i w jej trakcie. Każda kobieta przechodzi ten czas nieco inaczej. Jedne dają radę bez środków przeciwbólowych, inne muszą spędzić dzień w łóżku, odpoczywając. Jeżeli jednak silny ból powoduje wymioty czy wręcz omdlenia, koniecznie należy udać się do ginekologa w celu przeprowadzenia podstawowych badań. Przy standardowym bólu miesiączkowym pomóc mogą rozkurczowe leki przeciwbólowe (TUTAJ).

Ból podbrzusza często też towarzyszy problemom trawiennym. Oprócz niego zwykle pojawiają się także problemy z wypróżnianiem, na przykład zaparcia spowodowane niewłaściwą dietą, biegunki, oraz wzdęcia. Możemy czuć się ociężali czy przepełnieni. Powodów niestrawności może być naprawdę mnóstwo – od zwykłego przejedzenia do rozwijającego się nowotworu żołądka. Aby to rozróżnić, również musimy obserwować swój organizm. Jeżeli problemy trawienne pojawiają się niemalże po każdym posiłku, nawet jeśli był on lekki i nieduży, warto udać się do lekarza. Przy zwykłej niestrawności pomóc mogą popularne krople na żołądek czy ziołowa herbata z mięty ułatwiająca trawienie.


Zapalenie pęcherza to kolejny częsty powód bólu podbrzusza. Zwykle towarzyszy mu także ból podczas próby oddania moczu oraz uczucie szczypania w okolicach narządów płciowych podczas tej czynności. Zapalenie pęcherza można wyleczyć środkami dostępnymi bez recepty, niemniej musimy pamiętać, że leczenie jest długotrwałe i nie należy go przerywać wcześniej niż nam zaleci lekarz bądź farmaceuta, nawet gdy zauważymy poprawę.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz