Ból podbrzusza – jakie mogą być przyczyny?

Brzuch to jedno z tych miejsc, w których znajduje się przynajmniej kilka ważnych narządów. Gdy więc mówimy, że boli nas brzuch, tak naprawdę może to świadczyć o bardzo różnych, mniej lub bardziej poważnych schorzeniach. By ustalić, co konkretnie nam dolega, należy opisać rodzaj bólu i jego dokładną lokalizację. Dzisiaj skupimy się na tym, jak objawia się ból podbrzusza i o czym może świadczyć.

Ból podbrzusza – charakterystyka

Podbrzusze to dolne partie naszego brzucha, w którym znajdują się między innymi jelita, kobiecy układ rozrodczy, a także pęcherz, czyli układ moczowy. Gdy więc skarżymy się ból podbrzusza, najprawdopodobniej jest jakiś problem z którymś z wymienionych narządów. Zawsze też towarzyszą mu jakieś dodatkowe objawy, które pomogą nam ustalić, co się konkretnie dzieje.

Najczęstsze przyczyny bólu podbrzusza

W przypadku kobiet ból podbrzusza często sygnalizuje zbliżającą się miesiączkę. Ból wynika wtedy z intensywnych skurczów macicy, która w ten sposób pozbywa się endometrium. Taki ból może utrzymywać się zarówno przed miesiączką, jak i w jej trakcie. Każda kobieta przechodzi ten czas nieco inaczej. Jedne dają radę bez środków przeciwbólowych, inne muszą spędzić dzień w łóżku, odpoczywając. Jeżeli jednak silny ból powoduje wymioty czy wręcz omdlenia, koniecznie należy udać się do ginekologa w celu przeprowadzenia podstawowych badań. Przy standardowym bólu miesiączkowym pomóc mogą rozkurczowe leki przeciwbólowe (TUTAJ).

ból podbrzusza
Miesiączka to najczęstsza przyczyna bólów podbrzusza u kobiet.

ból podbrzusza

Ból podbrzusza często też towarzyszy problemom trawiennym. Oprócz niego zwykle pojawiają się także problemy z wypróżnianiem, na przykład zaparcia spowodowane niewłaściwą dietą, biegunki, oraz wzdęcia. Możemy czuć się ociężali czy przepełnieni. Powodów niestrawności może być naprawdę mnóstwo – od zwykłego przejedzenia do rozwijającego się nowotworu żołądka. Aby to rozróżnić, również musimy obserwować swój organizm. Jeżeli problemy trawienne pojawiają się niemalże po każdym posiłku, nawet jeśli był on lekki i nieduży, warto udać się do lekarza. Przy zwykłej niestrawności pomóc mogą popularne krople na żołądek czy ziołowa herbata z mięty ułatwiająca trawienie.

ból podbrzusza
Spożywanie w biegu ciężkostrawnego jedzenia powoduje niestrawność, która może objawiać się bólem dolnych partii brzucha.

ból podbrzusza

ból podbrzusza
Zapalenie dróg moczowych może powodować bóle podbrzusza.

Zapalenie pęcherza to kolejny częsty powód bólu podbrzusza. Zwykle towarzyszy mu także ból podczas próby oddania moczu oraz uczucie szczypania w okolicach narządów płciowych podczas tej czynności. Zapalenie pęcherza można wyleczyć środkami dostępnymi bez recepty, niemniej musimy pamiętać, że leczenie jest długotrwałe i nie należy go przerywać wcześniej niż nam zaleci lekarz bądź farmaceuta, nawet gdy zauważymy poprawę.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz