Yerba mate – godna zastępczyni kawy

Wielu z nas żyje w takim tempie, że potrzebujemy „wspomagaczy”, które w ciągu dnia dodadzą nam energii. Kawa, choć może działać pobudzająca, w nadmiarze jest jednak niezdrowa. Dlatego coraz więcej osób chcących żyć i odżywiać się zdrowo stawia na Yerba Mate, będącą godną zastępczynią kawy. Co warto o niej wiedzieć?

Yerba Mate – czym jest, a czym nie jest?

Yerba Mate to napój przyrządzany z listków i gałązek rośliny o nazwie Ostrokrzew paragwajski, która rośnie na niewielkim obszarze między Oceanem Atlantyckim, a rzeką Paraguay, czyli na terenie Argentyny, Urugwaju, Paragwaju i Brazylii. Wbrew obiegowym opiniom, Yerba Mate nie jest herbatą. Jest naparem parzonym ze wspomnianej wcześniej rośliny w bardzo specyficzny sposób. Trzeba powiedzieć, że proces parzenia Yerby stał się swego rodzaju rytuałem, a serwowana w lokalach typu herbaciarnie i kawiarnie to prawdziwy hit właśnie ze względu na sposób jej przygotowywania.yerba mate Do specjalnego naczynia wsypujemy około ¾ objętości suszu i zalewamy wrzącą wodę. Powstały napar pijemy przez specjalną słomkę z sitkiem na końcu, tzw. „bombilla”. I co ciekawe, Yerbę można parzyć nawet 5 – 7 razy, i wcale nie traci intensywności smaku i zapachu.

Cenne właściwości Yerba Mate

Yerba Mate ma mnóstwo cennych właściwości, przede wszystkim działa pobudzająco, nie drażniąc przy tym żołądka i jelit, przez co wiele osób postanawia ją pić w zastępstwie za kawę.yerba mate Oprócz tego likwiduje objawy zmęczenia, oczyszcza organizm, reguluje ciśnienie tętnicze, ujędrnia skórę, podnosi odporność organizmu, i co ważne, nie wypłukuje z organizmu magnezu i nie zostawia żółtego osadu na zębach, czego nie można powiedzieć o kawie. Yerba mate jest też źródłem wielu cennych mikro i makroelementów, minerałów oraz witamin A, B1, B2, C, E, PP czy H, podtrzymujących funkcje życiowe naszych organizmów. Pijąc Yerbę, będziemy czuć się nie tylko pobudzeni, ale i zdrowsi.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz