Oszustwa finansowe – jak się przed nimi chronić?

Nikt z nas nie lubi być oszukiwany. Dlatego też cenimy sobie kontakty z osobami uczciwymi i sumiennymi, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie finansowe. Niestety, z przykrością trzeba stwierdzić, że nie każdy stawia na uczciwość w interesach, a co gorsza, niektórzy z premedytacją wykorzystują niewinne osoby, by dorobić się ich kosztem. Piotr Wiśniewski i afera finansowa z udziałem jego domu maklerskiego to tylko jeden z przykładów. Jak chronić siebie i swoje finanse przed tego typu oszustami?

Piotr Wiśniewski i jego dom maklerski – miał być zysk, zostało nic

Chociaż afer finansowych w Polsce przewinęło się już kilkanaście, jeśli nie więcej, Piotr Wiśniewski i jego dom maklerski W Investments stali się bohaterami jednej z najświeższych afer i budzą wiele negatywnych emocji. Dlaczego? Szacuje się, że na skutek działań Wiśniewskiego inwestorzy, którzy inwestowali w jego fundusze stracili w sumie jakieś 80 mln złotych i w zasadzie nie ma pewności, czy je odzyskają.piotr wiśniewski Dla wielu osób zainwestowane pieniądze były oszczędnościami całego życia. Tymczasem Piotr Wiśniewski szybko odciął się od firmy oskarżonej o oszustwo, założył nową o innej nazwie i zupełnie nie poczuwa się do odpowiedzialności. Jak zatem nie paść ofiarą tego typu oszustw?

Nie daj się oszustom!

W dobie Internetu jednym z popularniejszych oszustw finansowych jest kradzież poufnych danych osobowych. Dlatego też swobodne podawanie ich na różnych stronach internetowych jest bardzo niebezpieczne. Musimy szczególnie pilnować swoich danych dotyczących kont bankowych i kart bankomatowych. A przed wyrzuceniem jakichś przedawnionych dokumentów, na których znajdują się nasze dane, zniszczmy je w specjalnej niszczarce, aby nikt niepowołany nie mógł ich odtworzyć i wykorzystać.piotr wiśniewski

Jeżeli inwestujemy pieniądze na giełdzie, w fundusze czy papiery wartościowe, również zachowajmy daleko idącą ostrożność. Unikajmy okazji, które mogą przynieść nam duże zyski, ale niosą też za sobą ogromne ryzyko. Zbierajmy dokładne informacje na temat interesujących nas inwestycji ze sprawdzonych źródeł. Nigdy nie inwestujmy cudzych lub pożyczonych pieniędzy – w razie strat to my będziemy musieli je wyrównać z własnej kieszeni.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz