Tarczyca to niepozorny, lecz niezwykle ważny gruczoł wpływający na pracę praktycznie całego organizmu. Jakakolwiek dysfunkcja tarczycy może powodować szereg objawów, które pozornie w żaden sposób się nie łączą i mogą dotyczyć rozmaitych części ciała. Choroba Hashimoto to inaczej zapalenie tarczycy, które stanowi chorobę autoimmunologiczną. Nierozpoznana w odpowiednim momencie może być bardzo przykra w skutkach. Warto więc dowiedzieć się na jej temat nieco więcej.
Choroba Hashimoto – czym właściwie jest?
Jak już wspomnieliśmy na wstępie, choroba Hashimoto to zapalenie tarczycy. Jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że nasz układ odpornościowy z jakiegoś powodu zaczyna widzieć w tarczycy wroga i produkować przeciwciała mające ją zwalczyć.
Przyczyną Hashimoto mogą być uwarunkowania genetyczne, ale również silny i utrzymujący się przez dłuższy czas stres. Wciąż nie da się jednak jednoznacznie określić, co wywołuje Hashimoto i przez to również nie każdy lekarz endokrynolog potrafi ją rozpoznać. Tymczasem osoba dotknięta chorobą przez wiele lat męczy się z jej objawami, nie bardzo rozumiejąc, co się dzieje. Sytuacja jest dość trudna, gdyż wyniki wszelkich badań mających ustalić przyczynę objawów są w normie, wobec czego lekarze rozkładają ręce. A pacjent wciąż nie wie, co mu dolega. Zobaczmy więc, jakie objawy są typowe w chorobie Hashimoto.
Typowe objawy Hashimoto
Przez pierwsze lata choroba Hashimoto przebiega właściwie bezobjawowo. W tym czasie tarczyca ulega powolnej degradacji, aż dochodzimy do momentu, że przestaje produkować hormony i dopiero wtedy zdrowie zaczyna poważnie szwankować. Rozpoznanie Hashimoto przed tym etapem bywa trudne i nieraz wychodzi przypadkowo przy innych badaniach, zupełnie niezwiązanych z tarczycą.
Na przykład osoba chora może skarżyć się na nieregularne miesiączki, zaburzenia rytmu serca, zawroty i bóle głowy, ciągłe zmęczenie, stany depresyjne, rozdrażnienie, bóle stawów, trudności z oddychaniem, nadmierną senność czy przybieranie na wadze – są to objawy tak różne i rozbieżne, że mało kto połączy je z chorobą tarczycy. Mało kto też wybiera się do lekarza z powodu uczucia zmęczenia czy przybraniu kilku kilogramów – zwykle zrzucamy to na bark upływu czasu czy złego sposobu odżywiania. Tymczasem wszystkie opisane tu objawy wskazują na Hashimoto i są spowodowane niedoczynnością tarczycy, do której dochodzi z czasem na skutek zniszczenia gruczołu tarczycy.
Jeżeli więc zmagamy się z tego typu objawami i nie do końca wiemy, co nam dolega, warto od razu wykonać badanie krwi z uwzględnieniem TSH, FT3, FT4 i antyTPO i skonsultować się z dobrym endokrynologiem. Jego diagnoza może oszczędzić nam chodzenia po innych specjalistach, którzy nie będą mogli nam pomóc.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz