W poprzednim wpisie szeroko objaśniliśmy, czym jest choroba Hashimoto oraz jak się objawia. Teraz zobaczmy, w jaki sposób się ją rozpoznaje oraz jak powinno wyglądać leczenie. Odpowiednia diagnoza postawiona w odpowiednim momencie może uchronić nas przed koniecznością przyjmowania hormonów. Dlatego dobrze jest nie lekceważyć objawów choroby, lecz jak najszybciej postarać się o jej diagnozę.
Hashimoto – na czym opiera się diagnoza?
Z uwagi na to, że Hashimoto to przewlekła choroba ogólnoustrojowa, jej rozpoznanie jest trudniejsze niż przy innych schorzeniach. Dlatego pod uwagę bierze się wszystkie występujące objawy oraz poszczególne wyniki głównie z badań krwi. Można je podzielić na te podstawowe i bardziej szczegółowe. Warto wiedzieć, że nawet jeśli wynik z pakietu badań podstawowych będzie w normie, nie jest to gwarancją, że nie mamy Hashimoto. Dlatego dobry lekarz zleci jeszcze badania dodatkowe. Ponadto wykonuje się badanie USG tarczycy, które pokazuje jej rzeczywisty stan: to czy jest powiększona czy pomniejszona oraz czy występuje zwłóknienie tkanki.
W pierwszej kolejności należy więc wykonać następujące badania: badanie krwi TSH, FT3, FT4, antyTPO, TG i USG tarczycy. Normy ustalone dla poszczególnych parametrów wcale nie oznaczają, że jesteśmy zdrowi. Na przykład TSH powyżej 2,5 już może wskazywać na Hashimoto, chociaż wynik ten nadal mieści się w normie. Dlatego zamiast samodzielnie interpretować wyniki, najlepiej udać się z nimi do endokrynologa, który będzie wiedział, jak je odczytać. Dodatkowo też obserwuje się poziom cholesterolu i cukru we krwi.
Krok drugi w diagnozie Hashimoto to KyberKompakt, czyli ilościowe badanie flory bakteryjnej, ponadto test HPU/KPU na zaburzenia metaboliczne i test na nietolerancje pokarmowe.
Jak wygląda leczenie choroby Hashimoto?
Jeżeli lekarz stwierdzi, że cierpimy na zapalenie tarczycy Hahsimoto, musi zlecić leczenie dopasowane do stadium choroby. W jej początkowej fazie, gdy tarczyca jeszcze produkuje hormony, mogą wystarczyć suplementy mające na celu jej zregenerowanie. Zaliczamy do nich selen, cynk oraz witaminy A i E. Jeżeli jednak Hashimoto doprowadziło już do niedoczynności tarczycy, lekarz zaleci przyjmowanie leków przeciwzapalnych, a następnie hormonu tarczycy, lewotyroksyny, w postaci tabletek.
Leczenie hormonami niestety musi trwać do końca życia, a dawka lewotyroksyny z czasem będzie wzrastać. Niemniej z chorobą tą da się żyć normalnie, istotne jednak jest znalezienie naprawdę dobrego lekarza i pozostawanie pod jego stałą kontrolą.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz