Najczęstsze choroby reumatyczne

Witajcie Moi Drodzy!

Chociaż choroby to temat nieprzyjemny, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, co dolega nam lub naszym bliskim. W swoim otoczeniu mam trochę starszych osób, które narzekają na reumatyzm. Właściwie nigdy nie zastanawiałam się, czym on konkretnie jest, po prostu kojarzyłam to z jakimś niezbyt przyjemnym bólem kości i stawów. Ale choroby reumatyczne to coś znacznie bardziej skomplikowanego. Chciałabym się z Wami pokrótce podzielić informacjami na ten temat.

Choroby reumatyczne plagą wśród starszych ludzi

Okazuje się, że reumatyzm sam w sobie nie jest chorobą. To bardzo ogólne i powierzchowne określenie na wiele poszczególnych schorzeń wynikających z dolegliwości reumatycznych. I chociaż to głównie osoby w podeszłym wieku uskarżają się na te dolegliwości, nie omija to także wielu młodych. Opowiem Wam o dwóch najczęstszych chorobach reumatycznych:

Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa:

Jak sama nazwa wskazuje, schorzenie to dotyczy kręgosłupa, a także jego okolic. Jest to przewlekły i postępujący stan zapalny wywołujący zesztywnienie stawów krzyżowo-biodrowych, stawów kręgosłupa, a także pierścienie i więzadła włókniste. Głównymi objawami tej choroby są zapalenie stawów barkowych i biodrowych, ból w dolnej części okolicy lędźwi i pośladków, sztywność bolącej okolicy zwłaszcza nad ranem, która może trwać do kilku godzin, a zmniejsza się wraz ze zwiększeniem aktywności fizycznej, a także tak zwana bolesność palpacyjna, czyli zlokalizowana w obrębie pięt, wyrostków kolczystych czy też połączeń mostkowo-żebrowych.

Reumatoidalne Zapalenie Stawów:

Tutaj mamy do czynienia z postępującym niszczeniem stawów, a proces ten zaczyna się od zapalenia w błonie maziowej stawów, który prowadzi właśnie do niszczenia tkanek stawowych. Jest to choroba ogólnoustrojowa. Do najczęstszych objawów zaliczamy między innymi ból stawów, ich obrzęk oraz tkliwość na dotyk, sztywność stawów nad ranem, która może się utrzymać kilka godzin, ponadto szybkie męczenie się, brak apetytu, osłabienie, a w niektórych wypadkach także wysoka gorączka.

A czy Wy znacie jeszcze jakieś choroby reumatyczne? Może ktoś z Was się z taką zmaga? Zapraszam do dyskusji!

Pozdrawiam,
D.

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz