Każdy rodzic wie, że przychodzi taki moment, gdy dziecko zaczyna mieć swoje zdanie i mocno podkreśla swoją indywidualność. I wcale nie mówimy tu o dojrzewaniu, lecz o kilkulatkach, które na każdą propozycję reagują tym samym słowem „NIE”. Dotyczy to także podstawowych czynności, jak chociażby jedzenia. I tutaj zaczyna się problem. Mama staje na głowie, by przygotowywać najbardziej wymyślne i kolorowe, a przy tym zdrowe potrawy, a jej dziecko wciąż reaguje tak samo – „NIE”. Czy istnieje jakiś sposób na małego niejadka, by jednak zaczął z nami współpracować i jadł coś więcej, niż ulubione przekąski? Dania dla niejadka wcale nie muszą być wymyślne, potrzebne jest tylko odpowiednie podejście! Spróbujmy stawić temu czoła.
Dania dla niejadka – obserwacja
To nie jest tak, że nasza pociecha nie chce jeść niczego, co ugotujemy, ponieważ mu to nie smakuje. Dzieci mają jeszcze ograniczony gust kulinarny, tak naprawdę dopiero go kształtują i rozwijają, dlatego zdarza się, że na każdy smak, który jest im obcy reagują tak samo – stwierdzają, że go nie lubią. Prawda może być jednak zupełnie inna. Brak apetytu u dziecka to też nie jakaś złośliwość z jego strony – czasem świadczy to o problemach zdrowotnych. Dlatego mądrzy rodzice będą bacznie obserwować swoje dziecko nim ustalą, jakie dania dla niejadka będą dobre. W
arto przy tym stopniowo rozszerzać smakowe horyzonty naszej pociechy. Codzienne serwowanie mu posiłków z kuchni całego świata raczej go przytłoczy, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z niejadkiem, który w ogóle z niechęcią reaguje na wszelkie nowości w kuchni. Wprowadzając nowe warzywa czy przyprawy, podawajmy je ze znanymi już produktami spożywczymi, na przykład chudym mięsem z kurczaka, za którym większość dzieci przepada. Jeżeli jakiś produkt wybitnie nie smakuje naszemu dziecku, nie ma sensu na siłę mu go podawać z argumentem „jedz, bo to zdrowe”. Jak już mówiliśmy, dzieci kształtują swój gust kulinarny i jeśli konsekwentnie obstają, że coś im nie smakuje, mimo że próbowały tego już kilka razy, uszanujmy to.
W dobie wszechobecnych alergii warto też mieć na uwadze wystąpienie objawów alergii pokarmowej, na przykład bólu brzucha, biegunki czy wymiotów. Nie bagatelizujmy ich i postarajmy się szybko ustalić, co je wywołało, by wyeliminować ten produkt spożywczy z menu malucha. No dobrze, a co jeśli nasze dziecko grymasi nawet na posiłki, które wcześniej zajadało ze smakiem? W tym wypadku trzeba sięgnąć po cięższą broń – kreatywność i spryt.
Gotowanie dla niejadka przybiera inny wymiar
Dania dla niejadka powinny wyglądem, smakiem i zapachem przekonać go, że warto się nimi zainteresować. Niektórzy rodzice starają się włączać dziecko do gotowania, zlecając mu jakieś proste czynności. W ten sposób maluch może się świetnie bawić, a przy tym nabrać apetytu na własnoręcznie przygotowany posiłek. Dobre efekty daje też odpowiednie „zaaranżowanie” dania. Na przykład zamiast zwykłych kanapek możemy podać dziecku kanapki z buźkami wykonanymi z różnych dodatków, na przykład wędliny, sera żółtego, pomidora, papryki, rzodkiewki czy jeszcze innych warzyw. Już sam widok uśmiechniętych buziek na kanapce może poprawić nastrój niejadka i zachęcić go do jedzenia. A jakie obiadowe dania dla niejadka można przygotować? Na ogół taki obiad składa się z jakiegoś mięsa, najczęściej kurczaka, surówki i dodatku w postaci ziemniaków, makaronu lub ryżu.
Kurczak z ekologicznych hodowli jest mięsem chudym, delikatnym, soczystym i lekkostrawnym, a więc idealnie nadaje się dla dzieci. Unikajmy mocno wysmażonego mięsa, o wiele lepsze będzie duszone czy gotowane na parze z delikatnymi przyprawami. Gdy mięso z kurczaka będzie wysuszone i zbyt twarde, na pewno nie zasmakuje naszemu małemu, wybrednemu smakoszowi. Kurczak jest też świetnym dodatkiem do sosów i makaronów.
Dania dla niejadka – proste przepisy
No dobrze, dosyć teorii i dobrych rad, pora na konkretne pomysły na dania dla niejadka. Motywem przewodnim będzie wspomniany już kurczak oraz warzywa w najrozmaitszych postaciach. Oto nasze pomysły:
1. Spaghetti z kurczakiem i warzywami – syte, kolorowe i pełne smaku danie. Warzywa można dobrać według uznania, najlepiej takie, które mały niejadek toleruje (trudno mówić tu o ich lubieniu). To też świetny pomysł na obiad, gdy nie mamy zbytnio czasu na stanie w kuchni, a zależy nam, by rodzina zjadła coś pożywnego.
2. Piersi z kurczaka pieczone w rękawie – ta metoda pieczenia chroni mięso przed wysuszeniem i pozwala mu zachować soczystość. W połączeniu z ziołami, ziemniakami i surówką może to być świetny, niedzielny obiad, którym nie pogardzi nawet mały niejadek. Niech zje chociaż połowę porcji, to już będzie sukces!
3. Ryż w sosie z kurczakiem – podobnie jak spaghetti, to jedno z szybkich i bardzo uniwersalnych posiłków. Znajdziemy w nim wszystko, co trzeba – białko, witaminy, węglowodany i oczywiście smak.
4. Zupa z dodatkiem mięsa z kurczaka – zupa to danie dla niejadka, którym można go trochę oszukać. W zupie mogą się znaleźć różne warzywa, o których obecności dziecko nie będzie nawet wiedzieć, gdyż stanowią podstawę wywaru lub w przypadku zupy-krem są zmiksowane wszystkie razem. Jeżeli maluch lubi mięso, jego kawałki mogą znaleźć się w zupie, by go dodatkowo zachęcić do jedzenia.
5. Kotlecik z kurczaka z dodatkami – aby nasz niejadek zaakceptował kotleta na obiad, powinien on być delikatny i soczysty. Jeżeli dziecko bardzo chce samodzielnie jeść sztućcami, możemy wcześniej pokroić go na mniejsze kawałeczki, by ułatwić mu to zadanie. Kotlety z fileta z kurczaka można podać na wiele sposobów – z ziemniakami i surówką lub z samą surówką, gdyż ziemniaki mogą być dla dziecka mało atrakcyjną częścią obiadu.
Niezależnie od upodobań kulinarnych naszego dziecka i naszych pomysłów na dania dla niejadka, najważniejsza jest wytrwałość i cierpliwość. Przyjdzie czas, gdy dorastający już syn lub córka będą jedli dosłownie wszystko i jeszcze pytali o dokładkę.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz