Jak dbać o rośliny w zimie – kilka ważnych porad

Zima to jeden z trudniejszych dla naszych roślin domowych, ale i tych zdobiących nasze ogrody czy balkony pora roku. Dlatego musimy im pomóc ją przetrwać. Zobaczcie, jak dbać o rośliny w zimie, by wiosną na nowo cieszyły nasze oczy.

Jak dbać o rośliny w zimie – ogólne wskazówki

Zimą nasze rośliny cierpią głównie z powodu zmiennych warunków czy braku słońca. Jeśli rośliny przebywają na zewnątrz, zacznijmy od przeniesienia ich do chłodnego, w miarę jasnego pomieszczenia – jak szopa, piwnica z okienkiem czy puste pomieszczenia gospodarcze w blokach. Gdy nie ma takiej opcji, zabezpieczmy je przed niskimi temperaturami na przykład przy pomocy słomy. Zastanawiając się, jak dbać o rośliny w zimie powinniśmy też zapewnić im odpowiednią ilość wody. Pamiętajmy, że w tym czasie zapotrzebowanie na nią jest o wiele mniejsze i łatwo o przelanie roślin, co bywa dla nich tak samo groźne, jak przesuszenie. W tym okresie należy też powstrzymać się od nawożenia, chyba, że są to gatunki, które kwitną przez cały rok. Jednak i wtedy powinniśmy zadbać o nieco mniejszą ilość nawozu.

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

Rośliny domowe zimą potrzebują przede wszystkim jak najwięcej światła. Dlatego na ten czas najlepiej ustawić je na parapecie okiennym lub bardzo blisko okna. W ciągu dnia starajmy się także odsłaniać zasłony i nie używać rolet czy żaluzji. Zimą każda roślina – także ta domowa – nie potrzebuje tak dużo wody i substancji odżywczych, jak w innych miesiącach. Musimy więc zredukować ilość i częstotliwość podlewania. Domowe rośliny zimą powinny być też jak najczęściej myte lub oczyszczane na sucho z zalegającego na liściach kurzu. Dzięki temu łatwiej będzie do nich docierało światło. Zastanawiając się nad tym, jak dbać o rośliny w zimie w domu musimy też zatroszczyć się o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Możemy w tym celu, co jakiś czas spryskiwać rośliny odstaną (co najmniej 24 godziny) wodą w temperaturze pokojowej, używać nawilżaczy powietrza, a nawet mokrych szmateczek czy ręczników poprzez umieszczenie ich na grzejniku. Dobrym sposobem jest też ustawienie kwiatków na podstawce wypełnionej drobnymi zwilżonymi kamykami. Parująca z niej woda dostarczy roślinom odpowiedniej wilgoci.

Jak dbać o rośliny w zimie – kilka ważnych porad

Jak dbać o rośliny ogrodowe zimą?

Rośliny ogrodowe musimy głównie zabezpieczyć przed mrozem. Najlepiej stosując słomę, agrowłókninę lub stroisz. Inna ważna kwestia to właściwe podlewanie. Teoretycznie nie powinniśmy tego robić, chyba, że aura jest wyjątkowo skąpa w opady śniegu czy deszczu. Musimy też zadbać o odpowiednią temperaturę wody. Najlepiej tuż przed podlaniem, warto ją nieco schłodzić wystawiając butelkę na parę minut na zewnątrz. W przeciwnym wypadku naszym zielonym podopiecznym grozi szok termiczny, co może je mocno osłabić.

Dbanie o rośliny zimą, to wymagające sporej ostrożności zadanie. Nie możemy zapomnieć o rzadszym podlewaniu i skąpszym nawożeniu. Musimy też zadbać – w miarę możliwości – o dostęp do światła i ochronę przed ewentualnym mrozem. Jeżeli brakuje nam odpowiedniej wiedzy, powinniśmy poszukać fachowych wskazówek w sieci lub pobliskiej kwiaciarni.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz