Program Erasmus – najważniejsze informacje

Planując studia językowe z pewnością obiła Ci się o uszy nazwa program Erasmus. Jeśli interesuje Cię co to takiego, jakie korzyści ze sobą niesie uczestnictwo w nim i czy każdy może z niego skorzystać, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Program Erasmus – vademecum wiedzy

Studia językowe to jedne z bardziej przyszłościowych kierunków, jakimi warto byś się zainteresował, jeśli chcesz zapewnić sobie naprawdę doby start. Abyś jednak mógł wykorzystać w praktyce zdobyte wiedzę i umiejętności językowe, warto byś inwestował w samorozwój. Największe możliwości w tym zakresie stwarzają zawsze studia za granicą. O tym, jak wyglądają one w praktyce możesz przeczytać w tym krótkim informatorze:  https://basecampstudent.com/pl/tipy/studenckie-zycie/studia-za-granica-wszystko-co-warto-wiedziec/. Dowiesz się z niego między innymi, jakie korzyści wiążą się z nauką na uczelni zagranicznej oraz jak powinny wyglądać przygotowania do wyjazdu. Jeśli jednak nie jesteś do końca przekonany, że to słuszna decyzja lub boisz się tak długiej rozłąki z bliskimi, warto byś wykorzystał inne rozwiązania. Jednym z nich jest program Erasmus.

Co to takiego?

Jest to istniejący od 1987 roku projekt międzynarodowej wymiany studenckiej. Obejmuje on łącznie 32 kraje, co stwarza jego uczestnikom niepowtarzalną okazję kształcenia się na obszarze najciekawszych miejsc na globie.

Program Erasmus – najważniejsze informacje

Erasmus jak to wygląda w praktyce?

Aby móc wziąć udział w tej wymianie, musisz zapoznać się z warunkami, jakie stawia Twoja rodzima uczelnia przed Tobą, jako potencjalnym kandydatem. Zazwyczaj musisz mieć dość wysoką średnią, cieszyć się dobrą opinią oraz wykazać wysoką frekwencją na zajęciach. Kolejny krok to złożenie wniosku w dziekanacie i oczekiwanie na odpowiedź. Na tej stronie możesz przeczytać skąd wziął się pomysł na nazwę tego projektu: https://basecampstudent.com/pl/tipy/nauka/erasmus-czym-jest-i-co-warto-o-nim-wiedziec/ . Dowiesz się z niej także: gdzie konkretnie możesz wyjechać i na jak długi czas, a także tego, przez jakie procedury musisz przejść, jako potencjalny kandydat. Autorzy tego poradnika zwracają też uwagę na to, jak się przygotować do samego wyjazdu.

Program Erasmus – korzyści z udziału

Zatem ogólnie mówiąc Erasmus  to wymiana studencka obfitująca w liczne korzyści. Oto najważniejsze z nich. Przede wszystkim masz szansę wypróbować w praktyce umiejętności językowe, które do tej pory opanowałeś. Po drugie obcując na co dzień z osobami mówiącym w obcym języku, masz okazję do wyćwiczenia płynności wymowy. Ponadto taka wymiana studencka może zaowocować przydatnymi na przyszłość kontaktami. Warto więc podtrzymać zawartą  znajomość i kontynuować ją już poza wymianą. Pobyt w obcojęzycznym kraju poszerza Twoje horyzonty. Z pewnością wrócisz z takiej wymiany bogatszy o wiedzę dotyczącą panujących na danym obszarze zwyczajów. Poznasz też zupełnie nowe miejsca. Udział w tym programie spowoduje też, że staniesz się bardziej pewny siebie, dojrzalszy, a być może i ciekawszy otaczającego Cię świata.

tablica ze słowami po angielsku

Słowem podsumowania – program Erasmus to nie tylko zwykła wymiana studencka, ale także forma inwestycji w samorozwój oraz cała lista korzyści. Począwszy od podszkolenia języka, w którym się kształcisz po nawiązanie nowych owocnych znajomości i poszerzenie własnych horyzontów.

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz