Higiena snu – 5 zdrowych nawyków

Chyba każdy z nas lubi obudzić się wypoczętym i wyspanym po nocy. Niestety, wiele osób w naszym społeczeństwie przyznaje, że wraz z nadejściem wieczora rozpoczyna się ich codzienny koszmar związany z próbą zaśnięcia. O ironio, im trudniej nam zasnąć, tym bardziej się denerwujemy, a to z kolei dodatkowo utrudnia sen. I tak koło się zamyka. Na jakość snu oraz szybkość zasypiania składa się wiele czynników, które można nazwać higieną snu. Bez zadbania o nie możemy zapomnieć o wysypianiu się. Jeżeli więc cierpimy na bezsenność, zanim zdecydujemy się na leki nasenne, warto ustalić czy przypadkiem pomijamy jakiegoś z elementów higieny snu.

Po pierwsze, wygodny materac

Wygodne miejsce do spania to kwestia oczywista dla jakości snu, a jednak tak wiele osób ją bagatelizuje. Tymczasem zbyt twardy lub zbyt miękki materac to najczęstszy powód niewysypiania czy bólu kończyn po przebudzeniu. Jeśli zależy nam na dobrym wysypianiu, upewnijmy się, że nasz materac jest dobrze dobrany i niewyeksploatowany. A gdy zaistnieje taka potrzeba, nie bójmy się zainwestować w porządny, wysokiej jakości materac.

higiena snu - wygodny materac

Po drugie, stałe godziny snu

Nasz organizm przyzwyczajony jest do pewnego trybu życia, a gdy jest on zaburzony, odczuwamy to poprzez zmęczenie i niższą wydajność. Lekarze zwracają uwagę na wartość zasypiania się i budzenia zawsze o tej samej porze. Dzięki temu nasz organizm przyzwyczaja się do takiego trybu, łatwiej mu funkcjonować. Wiele osób przyznaje, że kładąc się spać zawsze o tej samej porze, o wiele łatwiej im zasnąć i często budzą się sami, bez budzika, o odpowiedniej godzinie, wypoczęci i wyspani. Warto więc popracować nad chodzeniem spać przed godziną 24:00 – to właśnie wtedy sen jest najlepszej jakości.

Po trzecie, przygotuj sypialnię

Do szybkiego zaśnięcia potrzebne są też odpowiednie warunki w pomieszczeniu, w którym śpimy. Warto przed snem dobrze wywietrzyć sypialnię. Świeże, nie za suche powietrze i umiarkowana temperatura pokojowa to najwięksi sprzymierzeńcy zdrowego snu. Ponadto pokój, w którym śpimy powinien być dobrze zaciemniony – to właśnie w ciemności nasz organizm produkuje melatoninę, czyli hormon wywołujący senność. To szczególnie ważne, gdy cierpimy na bezsenność

Po czwarte, unikaj alkoholu, kofeiny i przekąsek przed snem

Czynnikiem utrudniającym zasypianie może być spożywanie kawy, alkoholu czy słonych przekąsek na kilka godzin przed snem. Zawarte w nich substancje są dla naszych organizmów stymulantami, a więc pobudzają, a nie działają uspokajająco. To największy wróg zasypiania. Szczególnie dotyczy to kawy, gdyż jest ona metabolizowana przez organizm nawet przez kilka godzin po jej wypiciu. Dlatego dobrze jest ją spożywać najpóźniej we wczesnych godzinach po południowych.

higiena snu - przed snem pij wodę

Po piąte, wycisz się

Zmorą naszych czasów są urządzenia elektroniczne, z których możemy korzystać niemalże całą dobę. Ale korzystanie ze smartfona w łóżku do późnych godzin może skutkować trudnościami z zasypianiem. Jak wspomnieliśmy wcześniej, melatonina to hormon snu produkowany przez nasze organizmy, gdy jest ciemno. Tymczasem smartfony i tablety generują sztuczne światło, które zaburza produkcję melatoniny. Korzystając z nich do późnej nocy, zaburzamy rytm naszego organizmu i blokujemy wydzielanie melatoniny niezbędnej do zaśnięcia.

Więcej na temat higieny snu przeczytasz także na stronie https://ohme.pl/zdrowie/higiena-snu-czyli-jak-zadbac-o-zdrowy-i-efektywny-wypoczynek/

 

Najnowsze wpisy

Patrycja Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz