Jeżeli marzysz o własnych warzywach na śniadanie to warto zastanowić się nad postawieniem szklarni ogrodowej. A jeżeli nie masz ogródka, to zawsze możesz kupić szklarnie pokojową.
Spełnieniem marzeń wielu ogrodników jest nawet mała, przydomowa szklarnia, która umożliwia łatwiejszą uprawę nawet bardzo wymagających roślin, które w polskim klimacie w ogóle by nie urosły. Ułatwia też ona bardziej efektywną uprawę roślin niż w gruncie, a efekty, które osiągamy są szybsze. Rośliny są chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a niektóre szkodniki nie mają do nich dostępu lub ten dostęp jest utrudniony.
Budowa szklarni krok po kroku
Jak zbudować szklarnie? Od czego zacząć? Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, o których musisz pamiętać podczas planowania takiej inwestycji.
Budowa szklarni – pozwolenie
W zależności od tego, jaką wielkość szklarni wybierzemy, to obowiązują nas inne formalności, które należy spełnić przed budową. Mianowicie, zgodnie z obowiązującym prawem, pozwolenia na budowę nie wymaga szklarnia o powierzchni poniżej 35 m2, nie przekraczająca wysokości 5 metrów przy dachach stromych i 4 metrów przy dachach płaskich. Jednak należy spełnić jedną formalność – należy zgłosić zamiar wykonania prac budowlanych w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym 30 dni przed terminem ich rozpoczęcia. Musimy jednak pamiętać, że na 500 m2 działki, mogą powstać takie dwa obiekty, ale jeśli mamy już garaż, to możemy wybudować tylko jedną szklarnię.
W przypadku konstrukcji sezonowych np. tuneli foliowych, nie jest wymagane pozwolenie na budowę lub zgłoszenie, ale po sezonie konstrukcja musi zostać rozebrana. Należy też pamiętać, że według przepisów szklarnia ogrodowa nie można znajdować się bliżej niż 1 metr od granicy działki.
Wybór lokalizacji szklarni
Osoby zastanawiające się, jak zrobić szklarnię, powinny zacząć od wyboru jak najlepszej lokalizacji tego obiektu w ogrodzie. Należy wybrać miejsce wyeksponowane na słońce, np. na południowej części posesji. Poza tym szklarni nie należy stawiać za zabudowaniami, zwłaszcza od północnej strony. Najlepiej też żeby była oddalona od drzew i różnych zabudowań, ale nie powinna być wystawiona na działanie silnych wiatrów.
Dobrze sprawdza się usytuowanie szklarni w taki sposób, aby najdłuższa strona ściany przebiegała ze wschodu na zachód. Dzięki takiemu ustawieniu nawet mała szklarnia będzie wystawiona na optymalną ilość promieni słonecznych. Warto też zadbać o odpowiednią lokalizację elementów szklarni. Drzwi wejściowe najlepiej wykonać od strony zachodniej, z której najczęściej wieje wiatr. Pozwoli to na zwiększenie cyrkulacji powietrza we wnętrzu szklarni ogrodowej.
Projekt szklarni ogrodowej
Wiele sklepów sprzedaje szklarnie ogrodowe do samodzielnego montażu. Budowa szklarni z gotowych elementów nie powinna sprawiać większych kłopotów. Najłatwiejsza w wykonania będzie szklarnia ogrodowa foliowa na konstrukcji drewnianej lub aluminiowej. W sklepach można też zakupić gotowe do montażu szklane szklarnie.
Konstrukcja szklarni
Dla niewielkich przydomowych ogrodów można zainstalować drewnianą konstrukcję szklarni. Jednak należy pamiętać o tym, że ma ona ograniczoną odporność na uszkodzenia i należy ją regularnie impregnować.
Jeżeli jako element konstrukcji wybierzemy stal, to musimy liczyć się z tym, że czeka nas więcej pracy podczas montażu. Taką konstrukcję najlepiej sprawdzi się przy szklarniach ogrodowych o dużych rozmiarach. Przed montażem powierzchnie takiej stalowej konstrukcji należy pokryć preparatem antykorozyjnym.
Można też wybrać stelaż z aluminium, który dobrze sprawdza się przy małych szklarniach ogrodowych, dodatkowo jest lekki i umożliwia przenoszenie upraw z miejsca na miejsce.
Zbrojenie i fundamenty
W zależności od wybranej konstrukcji, należy rozważyć przygotowanie zbrojenia i fundamentów, które zalewamy betonem. Zwiększy to stabilność całej konstrukcji, która nie będzie już tak podatna na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Małe szklarnie możemy też ulokować na płytach fundamentowych lub możemy całkowicie zrezygnować z budowy fundamentów.
Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie betonowych fundamentów pod szklarnią to należy pamiętać o wykonaniu prawidłowej izolacji poziomej i pionowej. Ważna jest również głębokość wykopu. Należy uwzględnić strefy przemarzania gruntu, w zależności od lokalizacji. Najczęściej wynosi to od 80 do 140 cm. Ponadto fundament powinien wystawać ponad grunt.
Pokrycie szklarni
Najmniej wymagająca jest szklarnia ogrodowa z folii. Dobrze przepuszcza światło, nie obciąża konstrukcji, jest tania i łatwo dostępna. Poza folią, do pokrycia szklarni często wybierane jest szkło. Do tego można wykorzystywać szkło przezroczyste albo matowe. Pozwala to na zaplanowanie optymalnego naświetlenia podczas wybierania lokalizacji szklarni. Materiał z wyższej półki cenowej, stosowany do pokrywania szklarni, to poliwęglan. Bardzo dobre przepuszcza on promienie słoneczne, nie rozkrusza się i nie pęka na drobne kawałki jak szkło.
Podłoże szklarni
Odpowiednie podłoże szklarni pozwala na właściwą uprawę roślin i warzyw szklarniowych. Najlepiej używać do tego żyznych i wzbogaconych w mikroelementy mieszanek. Należy jednak pamiętać, aby je regularnie nawozić i wymieniać. Na rynku dostępne są maty do szklarni zapewniające dobry rozwój strefy korzeniowej u roślin. Takie maty są zróżnicowane pod względem trwania uprawy. Można zakupić maty do uprawy rocznej, dwuletnie i wieloletniej.
Za to jeżeli planujemy hodowlę roślin w donicach, to warto na podłoże do szklarni wykorzystać kostkę brukową lub płyty betonowe, na których postawimy rośliny.
Wyposażenie szklarni ogrodowej
Dobrym pomysłem podczas budowy szklarni ogrodowej jest zamontowanie uchylnych okienek w ścianach lub na dachu szklarni. Bardzo często gotowe projekty też uwzględniają takie elementy, nawet w szklarniach z folii. Pozwala to na utrzymanie odpowiednich warunków w środku szklarni. Ważne jest też wyposażenie szklarni w półki czy stoły, aby ułatwić sobie pracę.
Szklarnie można również wyposażyć w ogrzewanie i nawadnianie. Dzięki temu będzie można całym rokiem uprawiać rośliny.
Jak zrobić szklarnie z okien?
W ramach oszczędności można również wybudować szklarnię ze starych okien. Przed zabraniem się za budowę należy jednak sprawdzić czy ramy nie są zniszczone lub spróchniałe, a szyby spękane, ponieważ to będzie osłabiać całą konstrukcję. Aby taka konstrukcja była stabilna to należy wcześniej przygotować stelaż ścian i dachu, co ułatwi montaż ram i da im podparcie. Warto też zastanowić się nad wykonaniem fundamentów, np. z silikonowych bloczków.
Co zasadzić w szklarni ogrodowej?
W szklarni można uprawiać bardzo dużo roślin, więcej niż na polu czy w ogrodzie, ponieważ stwarzamy w niej odpowiednie warunki cieplne, słoneczne i wilgotnościowe. Decydując się na kilka roślin w szklarni należy je tak dobrać, aby miały one podobne lub takie same wymagania dotyczące nasłonecznienia i wilgotności powietrza.
Do szklarni ogrodowej warto sadzić warzywa szklarniowe takie jak ogórki szklarniowe, pomidory, paprykę, sałatę lub np. bazylię. Najchętniej uprawianą odmianą ogórków szklarniowych jest Atos. Jego rozsady można umieszczać pod osłoną już od kwietnia, a gdy plon będzie wyższy, to prowadzić je na sznurkach. W szklarni również bardzo łatwo uprawia się pomidory odmiany Gloriana, Grace i Bekas. Ich nasiona można już wysiewać w marcu, a w kwietniu należy przenieść młode sadzonki na właściwe miejsce uprawy. Najlepiej podwiązywać te pomidory do podpórek. Za to sadzonki papryki można wysadzać do szklarni już w drugiej połowie marca. Poza tym do uprawy w szklarni ogrodowej nadają się również sałaty odmiany Alfredo i Gardia.
Szklarnia ogrodowa jest też dobrym miejscem do uprawy delikatnych owoców – truskawek, poziomek czy malin. Pod osłoną powinna też się udać uprawa arbuzów, melonów czy nawet ananasów.
W szklarni można też sadzić zioła. Najbardziej obfite plony w takiej uprawie daje bazylia. Bardzo dobrze rośnie też w szklarni oregano, majeranek, szałwia, kolendra, tymianek, mięta, a nawet trawa cytrynowa. Ponadto te zioła w okresie zimowym, w nieogrzewanej szklarni, będą bardzo dobrze rosły, jeżeli otulimy doniczki agrowłókniną.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz