Hygge – szczęście zaklęte w jednym słowie

Hygge – to słowo, które w ostatnim czasie króluje wśród „instagramowych hashtagów” i zmienia spojrzenie mnóstwa ludzi na swoje życie i otoczenie. Co ono właściwie oznacza? Skąd się wywodzi? I jaki wpływ może mieć również na Twoje życie?

Hygge – czym właściwie jest?

Hygge to słowo, które dość trudno zdefiniować jednoznacznie, gdyż tak naprawdę wywodzi się ono z innego duńskiego słowa – hyggja. W staronordyjskim języku oznaczało ono „myśleć” bądź „czuć się zadowolonym” i nawiązywało do bezpieczeństwa, nabierania energii i odpoczynku. Dla Duńczyków jest czymś, co sprawia, że ich życie jest lepsze. Zachęca do czerpania przyjemności i szczęścia z prostych rzeczy.

hygge
Hygge to umiejętność czerpania prawdziwego szczęścia z pozornie błahych i nieistotnych chwil.

Może to być posiłek spożyty w gronie najbliższych, jesienny spacer wśród kolorowych liści, zabawa z dzieckiem czy zaczytanie się w ulubioną książkę z kubkiem kakao w ręce. Choć są to drobiazgi, których w ciągu dnia możemy nawet nie zauważyć, okazuje się, że to właśnie ich obecność sprawia, że nasze życie jest szczęśliwe. Takie podejście sprawia również, że nie oczekujemy zbyt dużo od życia, cieszymy się tym, co mamy i doceniamy to, co mamy. Ponadto chroni przed uczuciem rozczarowania, a także przed pokusą porównywania się z innymi.

Hygge. Duńska sztuka szczęścia.

„Hygge. Duńska sztuka szczęścia,” to tytuł książki napisanej przez Marie Tourel Søderberg. Przez to słowo rozumie ona momenty szczęścia i przyjemności czerpane z codziennych, zwykłych czynności i sytuacji. Definicja ta bardzo dobrze przedstawia sposób życia Skandynawów, którzy hygge traktują jako najważniejszą filozofię życia. I chyba się ona całkiem nieźle sprawdza, gdyż w 2016 roku Duńczycy zostali uznani za najszczęśliwszy naród na świecie.hygge Dziś nie tylko są oni szczęśliwi, ale i na swoim szczęściu zarabiają, dzięki popularyzowaniu filozofii hygge. Okazuje się, że mnóstwo ludzi na całym świecie pragnie skorzystać ze wzoru pozostawionego przez mieszkańców Danii i Skandynawii. Odwzorowują go nie tylko w sposobie życia i podejścia do wielu spraw, ale także urządzając mieszkania, restauracje lub też spędzając czas wolny. Dzisiaj każdy chce być hygge!

Pin It

Najnowsze wpisy

Danka Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz